FCSB mergea la Arad după ce a fost eliminată la loviturile de departaje de Șahtior Karagandy, în turul 2 preliminat UEFA Conference League. Pe un stadion aproape plin, cu o atmosferă foarte frumoasă creată de fanii arădeni, UTA și FCSB au remizat, scor 1-1.
Arădenii au deschis scorul în minutul 20 prin olandezul Desley Ubbink cu un șut de la marginea careului care l-a surprins pe Straton. Imediat după gol, UTA a mai avut o șansă mare de a marca, atunci când Cristea era aproape să îi paseze unui adversar rămas în careul propriu, dar Straton a fost atent și a degajat mingea în out.
Nici schimbările efectuate în prima repriză de către FCSB nu au dat roade. Cea mai mare ocazie a echipei antrenate de Dinu Todoran a venit în minutul 49, atunci când Florinel Coman, care a intrat la pauză în locul lui Ovidiu Popescu, a primit o pasă foarte bună de la Octavian Popescu, dar portarul Iacob a avut o intervenție foarte bună.
Doi jucători de la Universitatea Craiova, excluși din lot de Laurențiu Reghecampf
ACUM 19 ORE
În minutul 59, a venit rândul lui Florin Tănase să aibă o ocazie mare de gol. Cu un șut de la marginea terenului, căpitanul celor de la FCSB nu a putut să îl învingă pe Iacob. UTA a mai avut o ocazie în minutul 72, atunci când Erico da Silva a trimis puțin pe lângă poartă după un corner executat de Batha.
Golul egalării a venit în minutul 90+1, atunci când Ianis Stoica, introdus în minutul 74, a șutat de la marginea careului și l-a învins pe Iacob, care nu a putut respinge mingea care a prins pâmăntul în fața sa.
În etapa următoare, FCSB va primi vizita celor de la Gaz Metan Mediaș, în timp ce UTA va juca pe terenul celor de la FC Botoșani. În acest moment, FCSB este pe locul 4 cu 5 puncte, în timp ce UTA, care are același număr de puncte ca adversara din această seară, se află pe locul 6.
Cum îl poate aduce Dinamo pe Mircea Rednic, chiar dacă Dario Bonetti nu reziliază contractul
ACUM 20 ORE
Dan Petrescu, discurs dur la adresa arbitrajului, după victoria CFR-ului cu CSU Craiova