Partida a început cu campioana României în atac, iar Cvek a trimis un șut spectaculos spre poarta lui Popa, însă acesta s-a descurcat foarte bine.
Fostul atacant al lui Dinamo, Adam Nemec putea deschide scorul în minutul 14, însă a șutat pe lângă poarta apărată de Scuffet. Același Nemec și-a mai creat încă o ocazie de gol, însă fără succes. De cealaltă parte, Yeboah nu a avut o execuție prea reușită.
Clujenii au deschis scorul în minutul 32, după o lovitură liberă executată superb de Claudiu Petrila. De altfel, ar putea fi ultimul meci al acestuia în tricoul clujenilor, în ultimele zile vehiculându-se numele lui Lorient ca viitoare destinație.
FCSB a aflat cât va lipsi Radunovic! Muntenegreanul s-a accidentat în Nations League
Mai mult decât atât, reușita din această seară i-ar putea convinge pe francezi să achite cele 5 milioane de euro solicitate de CFR Cluj. Imediat înainte de pauză, Voluntari a rămas cu un jucător mai puțin pe teren. Nasser Aliji a fost eliminat după ce i-a aplicat lui Ciprian Deac o lovitură foarte dură.
Eliminarea a fost dictată cu ajutorul sistemului VAR. Repriza secundă a fost la discreția campioanei României, care a beneficiat și de avantajul omului în plus. În minutul 53, după o combinație foarte bună între Petrila, Deac și Yeboah, mingea a ajuns la Jefte, care a înscris un gol superb după un șut violent din afara careului.
De remarcat faptul că Jefte a jucat în sezonul 2020-2021 pentru Voluntari. 3 minute mai târziu, Petrila a făcut o cursă de peste 70 de metri, după o acțiune personală, însă șutul său a fost slab. Boateng și Yeboah puteau face 3-0 pentru clujeni, însă aceștia au trimis cu capul peste poarta lui Popa.

În continuare, trupa lui Dan Petrescu și-a creat mai multe oportunități de a marca, fiind la adăpostul celor două goluri marcate și avantajul omului în plus. În cele din urmă, s-a făcut 3-0 în minutul 80, după un șut frumos expediat de Hammershoy-Mistrati, intrat pe teren cu 10 minute înainte.
Campioana României nu s-a oprit aici, iar 4-0 s-a făcut în minutul 88, după un șut al lui Yeboah din interiorul careului.
S-a terminat 4-0 pentru CFR Cluj, care a urcat pe locul 4 în clasament, cu 12 puncte după 7 meciuri disputate. Partida cu FCSB a fost amânată din cauza meciurilor pe care le vor juca cele două echipe în Europa.
Pentru clujeni urmează duelul cu FC Ballkani din deplasare, primul din grupele Conference League. De cealaltă parte, Voluntari este pe locul 12, cu 8 puncte acumulate după 8 etape. Trupa lui Liviu Ciobotariu o va întâlni în etapa următoare pe Rapid, pe teren propriu.
Victor Angelescu, reacție promptă după suspendarea primită de Săpunaru! Decizia clubului Rapid
Victor Pițurcă și-a ales favorita la titlu! "Jucătorii nu sunt grozavi, dar sunt numeroși"