FCSB a obținut un nou rezultat de egalitate în SuperLigă, remizând în meciul din a patra etapă a campionatului, în deplasare pe terenul celor de la CS Mioveni.
CS Mioveni a avut prima ocazie a meciului, în minutul 11, când Burnea a trimis mingea cu capul spre poarta lui Târnovanu, dar Cordea a respins balonul.
După 5 minute, roș-albaștrii au încercat să deschidă scorul prin Octavian Popescu, care a șutat puternic de la colțul careului, însă portarul argeșenilor a reușit să respingă mingea.
UEFA Europa Conference League
Reacție dură după rezultatele slabe din Conference League: "Vom ajunge să jucăm cu ospătarii?"
ACUM 12 ORE
În minutul 21, Ianis Stoica a trimis și el balonul spre poarta celor de la CS Mioveni, dar goalkeeper-ul gazdelor nu a fost învins. În schimb, după alte 5 minute, Târnovanu a fost păcălit de Balaur, care a înscris cu un șut la semiînălțime, de la marginea careului. La faza golului, Ovidiu Popescu s-a accidentat și nu a mai putut continua, fiind schimbat de Nicolae Dică.
Până la pauză, cele două echipe au mai avut fiecare câte o ocazie. Pentru FCSB a ratat Ianis Stoica, trimițând mingea peste poartă după o centrare bună a lui Boboc, iar pentru Mioveni Oancea a încercat un șut, balonul trecând pe lângă bară.
În repriza secundă, prima ocazie de gol le-a aparținut jucătorilor lui Dică. Miculescu a reluat mingea cu capul după o diagonală a lui Haruț, dar balonul a ajuns direct în mâinile portarului argeșenilor.
În minutul 66, Olaru și-a încercat și el norocul la poarta celor de la Mioveni, dar portarul Popescu a reușit să respingă mingea. După 4 minute, roș-albaștrii au reușit să înscrie, prin Cordea, scăpat singur cu portarul, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Egalarea a venit în minutul 79, când Miculescu a înscris cu capul, după o pasă perfectă a lui Olaru.
În ultimele secunde ale partidei, jucătorii lui Pelici au fost aproape de a înscrie, dar Târnovanu a avut două intervenții foarte bune, iar FCSB a obținut, astfel, un punct din deplasarea la Mioveni, fiind în continuare fără victorie în campionat, după 4 etape.
În aceste condiții, după 4 etape, roș-albaștrii sunt pe locul 11 în clasamentul din campionat, având doar 3 puncte.

Nicolae Dică nu s-a putut baza la meciul cu CS Mioveni pe Florinel Coman, care s-a accidentat în partida cu Dunajska Streda, urmând a lipsi de pe teren în următoarele 5-6 săptămâni.
În plus, antrenorul roș-albaștrilor nu l-a putut folosi nici pe Bogdan Rusu, fotbalist transferat de la CS Mioveni, care are în contract o clauză potrivit căreia nu poate evolua împotriva fostei sale echipe.
În schimb, Dică i-a titularizat pe Radu Boboc, adus în această săptămână de la Farul Constanța, și pe David Miculescu, care și-a făcut debutul în tricoul celor de la FCSB în Conference League. După pauză a fost introdus pe teren și Marco Dulca, care a semnat recent cu vicecampioana României.
Pentru FCSB urmează joi, de la ora 20:30, returul cu Dunajska Streda, din turul 3 preliminar al Conference League, iar în următoarea etapă din SuperLigă, roș-albaștrii vor juca pe teren propriu cu Chindia Târgoviște.
Care este starea lui Ovidiu Popescu, accidentat în meciul cu CS Mioveni! Cel mai dur scenariu
IERI LA 20:19
Nicolae Dică, nemulțumit după remiza dintre FCSB și CS Mioveni! Ce le-a reproșat jucătorilor săi