Florinel Coman a fost unul dintre cei mai buni jucători de la FCSB după ce Dică a venit la cârma echipei. Plecarea lui Tănase pare că l-a responsabilizat, iar încrederea oferită de noul antrenor l-a făcut să aibă câteva evoluții lăudabile.
Din păcate, atacantul a suferit o accidentare la coapsa piciorului stâng în duelul cu Dunajska Streda din Conference League, iar verdictul este unul cât se poate de dur. Rezultatul RMN-ului efectuat a doua zi după meci a confirmat că jucătorul a suferit o ruptură musculară, ceea ce-l va ține departe de teren o perioadă semnificativă.
Debeljuh a răbufnit după eliminarea din meciul cu Chindia! "A fost penibil! Mă las de fotbal"
ACUM 34 MINUTE

Florinel Coman va lipsi aproximativ o lună și jumătate de la FCSB

Anunțul a fost făcut chiar de Nicolae Dică, în cadrul conferinței de presă de dinaintea meciului cu CS Mioveni, din runda a 4-a a SuperLigii. Antrenorul roș-albaștrilor a spus că Florinel Coman va lipsi în jur de 5-6 săptămâni. De asemenea, Dică a menționat că are și el o parte din vină pentru accidentarea jucătorului său, deoarece l-a folosit excesiv în ultimele meciuri.
"Florinel Coman vă anunţ că are ruptură, cred că va sta între 5 şi 6 săptămâni. A făcut RMN, din păcate l-am pierdut pentru o perioadă mai lungă. Mă gândeam că nu va avea o ruptură după discuţia pe care am avut-o cu el la pauză (n.r. la pauza meciului cu Dunajska Streda, când a fost înlocuit) şi din păcate are acest lucru. Dar el a mai trecut prin astfel de momente, trebuie să devină mai puternic, să intre mai repede în echipă.
A avut aceste accidentări şi înainte. Poate şi eu că din dorinţa de a-i da minute, a-i da încredere, l-am lăsat şi a jucat 89 de minute în Europa (n.r. returul cu Saburtalo Tbilisi), apoi tot jocul cu Craiova. Din dorinţa de a-i da ritm l-am forţat… l-am băgat în Europa pentru că eu credeam că poate să joace din 3 în 3 zile. Asta e, se poate întâmpla", a spus Dică, citat de as.ro.
În condițiile date, e clar că Florinel Coman va rata returul cu Dunajska Streda, dar și eventualele partide din play-off-ul Conference League. Dacă timpul de absență estimat de Dică se va confirma, Coman va lipsi și în 7 meciuri de campionat, cele mai importante fiind cele cu Farul (31 august) și CFR Cluj (3 septembrie).
Dacă recuperarea va decurge fără complicații, Coman ar putea reveni pe teren după pauza competițională dedicată echipelor naționale din luna septembrie, când FCSB va disputa un alt meci important, cu Universitatea Craiova.
CFR, două goluri și trei cartonașe roșii în meciul cu Chindia! Clujenii au urcat pe locul 1
Rapid a ajuns la 3 victorii consecutive în SuperLigă! Sefer a reușit dubla în meciul cu FC Argeș