Universitatea Craiova face primul transfer al iernii. Mihai Rotaru confirmă: "Este adevărat!"

Universitatea Craiova se pregătește să efectueze primul transfer al iernii. Oltenii se pare că au ajuns la un numitor comun cu oficialii celor de la FC Argeș pentru a-i obține semnătura lui Alexandru Ișfan, jucător curtat de juveți și în precedentele perioade de mercato.

Alexandru Ișfan, FC Argeș

Credit imagine: Facebook

Articol scris de Maria Olteanu
Universitatea Craiova se pregătește să dea prima lovitură pe piața transferurilor în această iarnă și să îl aducă în Bănie pe jucătorul celor de la FC Argeș, Alexandru Ișfan, fotbalist dorit și în trecut de gruparea din sudul țării.
Se pare că cele două părți au ajuns la o înțelegere în primele zile ale anului, iar Ișfan se va alătura lotului alb-albastru, acolo de unde va pleca împreună cu restul coechipierilor în cantonamentul din Turcia.
Mihai Rotaru le va achita celor de la FC Argeș suma de 650.000 de euro, potrivit Fanatik.
Chiar dacă a mai fost dorit și de alte formații de la vârful SuperLigii, FCSB sau Rapid interesându-se de serviciile sale, Ișfan ar fi ajuns la o înțelegere cu oltenii, iar din această iarnă va îmbrăca tricoul alb-albastru.
Patronul juveților, Mihai Rotaru, a confirmat realizarea transferului, potrivit sursei citate anterior.
"Pot confirma informația. Este adevărat, ne-am înțeles cu FC Argeș și sper ca tranzacția să se finalizeze astăzi. Pe Ișfan ni l-am dorit foarte mult și în vară, ne bucurăm că am reușit să-l aducem în Bănie", a declarat finanțatorul Craiovei.
În plus, fostul club al lui Ișfan, FC Argeș, își va păstra și un procent de 25% dintr-un viitor transfer al acestuia.
CITEȘTE ȘI:

EUGEN NEAGOE, OFICIAL LA UNIVERSITATEA CRAIOVA

Eugen Neagoe este în mod cert antrenorul celor de la Universitatea Craiova. Cele două părți se înțeleseseră asupra detaliilor contractuale încă de la finalul anului 2022, dar oficializarea sa a fost amânată întrucât au existat câteva probleme cu fosta echipă, Universitatea Cluj.
Până la urmă, tehicianul oltean a întrerupt orice colaborare cu formația de pe malul Someșului și a bătut palma cu Mihai Rotaru, pentru a-i prelua pe juveți, acolo unde vine să acopere locul lăsat liber după plecarea lui Mirel Rădoi.
Se pare că totul s-a rezolvat în timp util, iar Neagoe va putea să își intre în drepturi în Bănie, acolo unde are de pregătit cantonamentul de iarnă.
Oficialii alb-albaștrilor au anunțat că Eugen Neagoe va fi prezentat ca antrenor al grupării în cadrul unei conferințe de presă care va avea loc marți, de la ora 14.00, în sala "Sebastian Domozină"
Întreaga conferință de presă, prin care va fi prezentat noul tehnician al juveților, va putea fi urmărită live pe pagina de Facebook a clubului, așa cum anunță oltenii.

NEAGOE ȘI COMPANIA, CANTONAMENT ÎN TURCIA

Eugen Neagoe se va apuca imediat de treabă la Universitatea Craiova. SuperLiga este în pauza de iarnă, însă toate echipele se vor reuni zilele acestea pentru a pregăti ultimele meciuri rămase de disputat din sezonul regulat, cele nouă etape de la startul lui 2023.
Universitatea Craiova a anunțat deja faptul că echipa va face tradiționalul cantonament de iarnă pe pământ turcesc, în Antalya, așa cum a făcut în fiecare an.
Deplasarea delegației oltene spre Turcia va avea loc miercuri, pe 4 ianuarie, cu o cursă charter, urmând ca întoarcerea să fie programată pentru data de 15 ianuarie.
Universitatea Craiova va fi cazată în această perioadă la Kaya Palazzo Resort, iar în perioada respectivă va susține și trei teste amicale, după cum urmează:
Orele și locurile de desfășurare ale amicalelor vor fi comunicate ulterior.
Primul meci oficial din 2023 pentru Craiova va avea loc sâmbătă, 21 ianuarie, de la ora 20:00, atunci când oltenii se deplasează pe terenul celor de la FC Botoșani, într-o partidă contând pentru etapa a 22-a.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo