UTA-Petrolul 2-0 | Miculescu le-a adus arădenilor prima victorie a sezonului! "Găzarii", fără punct

Publicat 25/07/2022 la 23:41 GMT+3

UTA - Petrolul a fost ultimul meci al etapei a 2-a din Superliga. În fața unui stadio aproape plin, echipa lui Ilie Poenaru a câștigat cu 2-0, obținând astfel primul succes din acest sezon. Ambele goluri ale partidei au fost marcate de David Miculescu.

David Miculescu (UTA Arad)

UTA și Petrolul au pierdut în prima etapă a SuperLigii, astfel că duelul direct din etapa a 2-a era unul extrem de important pentru fiecare dintre ele. Fanii arădeni s-au mobilizat exemplar pentru acest meci, dar aceștia au avut un motiv în plus. Nemulțumiți de actuala conducere pentru că nu vrea să cedeze echipa unui grup de investitori interesați, o mare masă de suporteri a protestat pe străzile din oraș înainte de meci.
Ajunși pe stadion, suporterii au încurajat frenetic echipa, iar acest lucru s-a văzut în evoluția elevilor lui Ilie Poenaru. Arădenii au început în forță și au deschis scorul în minutul 11. Avram a greșit o pasă și mingea a ajuns la David Miculescu, care a marcat printr-un șut la colțul scurt de la marginea careului, cu largul concurs al portarului oaspeților.
Meciul a fost în continuare unul alert, dar până la pauză nu s-a mai marcat, deși ambele echipe au avut cel puțin câte o situație favorabilă.

UTA - Petrolul 2-0 | Miculescu, dublă de 3 puncte pentru arădeni

În repriza secundă, UTA a gestionat excelent avantajul de pe tabelă, iar experiența mai mare la nivel de prim eșalon s-a văzut în final. Soarta partidei a fost pecetluită în minutul 70, când același Miculescu a făcut 2-0, cu un șut foarte bine plasat de la marginea careului.
Petrolul s-a aruncat în atac în ultimele 20 de minute și a avut ocazii mari de a reveni în joc, dar jucătorii lui Nae Constantin au ratat din situații favorabile. UTA putea să mai marcheze pe final, dar arădenii au tratat cu seninătate câteva șanse bune pe contraatac.
S-a terminat 2-0 și UTA a acumulat primele puncte în acest sezon. De partea cealaltă, Petrolul rămâne în continuare fără niciun punct și fără niciun gol marcat. În etapa a 3-a, UTA va juca în deplasare cu FC Voluntari, în timp ce Petrolul va primi vizita celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, poate cea mai în formă echipă din SuperLiga.
După două etape disputate din acest sezon, există câteva lucruri importante de notat. Principalele 3 candidate la titlu au serioase probleme. FCSB are doar un punct și este pe locul 14, în timp ce Universitatea Craiova a înregistrat două remize în primele două meciuri. CFR are o victorie, dar eșecul cu U Craiova 1948 plasează campioana la jumătatea ierarhiei. Farul și FC Botoșani sunt singurele formații cu maxim de puncte, constănțenii fiind pe prima poziție grație golaverajului superior. La polul opus sunt Petrolul și CS Mioveni, care nu au acumulat niciun punct.