Zeljko Kopic rămâne pe poziții, după victoria lui Dinamo din turul barajului: "Nu suntem salvați"

Dinamo a învins-o pe Csikszereda cu scorul de 2-0 în manșa tur a barajului de menținere/promovare în Superligă, la capătul unui meci dominat de echipa lui Zeljko Kopic. La finalul partidei, antrenorul alb-roșilor a transmis un mesaj ferm, și anume că barajul nu este încă jucat și că își dorește concentrare din partea elevilor săi.

Zeljko Kopic (Dinamo)

Credit imagine: Facebook

Dinamo este cu un pas mai aproape de menținerea în Superliga României, după ce s-a impus în turul barajului de menținere / promovare contra lui Csikszereda. Elevii lui Kopic au câștigat cu 2-0 partida de pe Arena Națională, grație unei duble a lui Dennis Politic.
După meciul de la București, Zeljko Kopic, tehnicianul "câinilor", a vorbit pe scurt despre prestația elevilor săi și a catalogat rezultatul drept unul favorabil. Totuși, croatul a spus că jucătorii său nu ar trebui să se simtă deja învingători, pentru că urmează și un retur care poate fi complicat.
"2-0 este un rezultat bun. Am avut câteva faze bune în care puteam să-l marcăm și pe al treilea. În primele minute am început bine, apoi oponentul s-a stabilizat și s-a apărat bine. La pauză am schimbat ceva, le-am cerut să aibă mai multă energie în atac. A doua repriză ne-am schimbat, am dat două goluri. Trebuie să fim foarte serioși.
Nu suntem salvați, mai avem un meci și trebuie să fim concentrați și dăm maximul. Csikszereda este o echipă cu calitate. Nu sunt relaxat pentru că treaba nu e făcută, mai avem un meci și trebuie să fim la cel mai înalt nivel. Au calitate, vor juca acasă și ne vor pune în dificultate. Joacă acasă, vor încerca să ne enerveze, dar trebuie să ne pregătim și să fim la cel mai înalt nivel.
Dennis (n.r. Politic) are această calitate și vorbesc mult cu el despre momentele în care trebuie să-și asume responsabilitatea. Ce a făcut astăzi a fost fantastic", a spus antrenorul alb-roșilor, citat de Digi Sport.
Citește și:

Ce a spus Kopic despre viitorul său la Dinamo

În continuare, tehnicianul alb-roșilor a fost întrebat de jurnaliști despre ce va urma pentru el și a dat de înțeles că e dornic să rămână la echipa bucureșteană.
"(n.r. Ați vorbit cu conducerea despre viitorul dumneavoastră?) Nu, sunt concentrat pe următorul meci. Vreau să-mi termin treaba aici. (n.r. Vreți să rămâneți la Dinamo) Sigur. Câți ani am? Am 46, nu am 60.
Încă am energia necesară și vreau să lucrez. Cred că am multe lucruri de arătat, cred că am arătat deja lucruri în carierea mea de antrenor. Am ambiții, am energie să fac lucruri mari", a conchis tehnicianul croat.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo