Poli Iași - Universitatea Craiova 1-4 | Băieții lui Reghecampf au dat recital pe final de partidă, în Copou

Publicat 12/08/2023 la 23:26 GMT+3

Universitatea Craiova a obținut cu Poli Iași trei puncte foarte importante, după ce oltenii au fost conduși cu 1-0 până în minutul 67. Gazdele au jucat în 10 oameni din minutul 60, iar băieții lui Reghecampf s-au impus cu 4-1.

Poli Iași - Universitatea Craiova. Sursă foto: Univ. Craiova, Facebook

Universitatea Craiova poate răsufla liniștită. Trupa lui Laurențiu Reghecampf a obținut trei puncte foarte importante în fața moldovenilor de la Poli Iași, după ce a revenit de la 0-1. Scorul a fost deschis de Alin Roman în minutul 44, oferindu-le gazdelor avantajul chiar înainte de pauză.
Același Roman și-a lăsat echipa în 10 oameni în minutul 60, atunci când a primit al doilea cartonaș galben. Oaspeții au profitat imediat, fiind în superioritate numerică, iar în minutul 67, Jovan Markovic a adus egalarea pentru oaspeți. Andrei Ivan și-a adus echipa în avantaj în minutul 78, iar Mitriță a înscris și el 13 minute mai târziu. Roguljic a dat lovitura de grație în Copou, în minutul 90+5.
În urma acestei victorii, trupa din Bănie urcă pe locul 2, cu 11 puncte după 5 etape disputate, în urcare cu două poziții. De cealaltă parte, Poli Iași se menține pe locul 14, cu doar 3 puncte după cinci meciuri. Pentru Craiova urmează meciurile cu UTA Arad, cu campioana Farul Constanța și cu liderul actual din SuperLigă, FCSB. Pentru Poli Iași urmează partidele cu FCSB, Sepsi și U Cluj.