Gică Hagi vrea să plece de la Farul la finalul acestui sezon! Cine e antrenorul pe care și-l dorește în locul lui
Farul Constanța se luptă în acest sezon pentru evitarea retrogradării, echipa pierzându-și strălucirea din ultimii ani în care a terminat pe primele locuri ale clasamentului. Dezamăgit de situația echipei, Gică Hagi ar vrea să plece de pe banca tehnică și și-a ales deja înlocuitorul.
Gică Hagi
Credit imagine: Getty Images
Farul Constanța a terminat în ultimii 3 ani în top 5 în SuperLigă, fiind chiar campioană a României în sezonul 2022/23, în care a pierdut doar de 5 ori în 40 de meciuri.
În această stagiune, echipa lui Gică Hagi nu a mai reușit să se mențină în partea superioară a clasamentului și a ajuns în play-out, fiind nevoită să se lupte pentru evitarea retrogradării.
Tehnicianul constănțenilor este dezamăgit de forma în care se află jucătorii săi și de parcursul pe care formația de la malul mării l-a avut în SuperLigă. Conform celor de la Fanatik, Gică Hagi ar vrea să renunțe la postul de antrenor.
Fostul mare fotbalist român vrea să rămână doar acționar al echipei și să își aducă un înlocuitor pe banca tehnică. Sursa citată a anunțat că Hagi a pus deja ochii pe un antrenor pe care și l-ar dori la Farul.
Este vorba despre Costel Gâlcă, liber de contract de la sfârșitul lunii ianuarie, după despărțirea de Universitatea Craiova, și care le-a mai antrenat de-a lungul carierei, printre altele, pe Steaua, Espanyol, Al-Taawoun, Al-Fayha, Vejle, Al-Hazem, Radomiak.
Acesta reprezintă o variantă pentru Hagi nu doar pentru că cunoaște foarte bine fotbalul din România, ci și pentru că tehnicianul constănțenilor îi apreciază filosofia fotbalistică dobândită după anii petrcuți în Spania.
Farul, într-o situație dezastruoasă în absența lui Hagi
Farul, a cărei denumire anterioară a fost Viitorul, este antrenată de Gică Hagi din 2014, acesta lipsind de pe bancă în sezonul 2020/21, când legendarul "Rege" a vrut, ca și acum, să facă o schimbare în club.
Constănțenii au avut în acel an trei antrenori, Ruben de la Barrera, Mircea Rednic și Cătălin Anghel, ajungând în situația de a se lupta pentru salvarea de la retrogradare. Anghel a redresat situația echipei în play-out, iar apoi Hagi a revenit.
Acum, cu două etape înainte de finalul stagiunii 2024/25, Farul Constanța se află pe locul 2 în clasamentul din play-out, putând să fie depășită de Petrolul sau FC Hermannstadt, în funcție de rezultatele din această rundă.
În ultimele două meciuri din acest sezon, echipa lui Gică Hagi le va mai înfrunta pe UTA Arad (acasă) și pe Oțelul Galați (în deplasare).
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
Farul Constanta
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/102103.png)
1
0
Gloria Buzau
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/112760.png)
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/09/image-b7f09e96-ffcf-4fbd-a1e7-86c9ef483b48-68-310-310.jpeg)