Alex Dobre, mesaj ciudat înaintea derby-ului cu FCSB! "Avem foarte multe lucruri de îmbunătățit"

Rapid o va înfrunta duminică seară, în deplasare, pe FCSB, într-un meci contând pentru cea de-a 21-a etapă din SuperLigă, ultima din 2025. Înaintea partidei, Alex Dobre a vorbit despre acest derby, anunțând că niciuna dintre echipe nu se va mulțumi doar cu un rezultat de egalitate, astfel că se așteaptă la un meci greu.

FCSB are un obiectiv clar înaintea derby-ului cu Rapid! "Ne dorim să fim pe primul loc"

Sursa video: Eurosport

Rapid va juca duminică seară, de la ora 20:00, în deplasare, împotriva celor de la FCSB, într-un meci contând pentru cea de-a 21-a etapă din SuperLigă, ultima din 2025.
Înaintea partidei, cele două echipe sunt despărțite de 11 puncte în clasamentul din campionatul României, giuleștenii fiind lideri, cu 39 de puncte, în timp ce echipa lui Elias Charalambous ocupă doar locul 9, cu 28 de puncte.
În ciuda diferenței din ierarhie, jucătorii lui Constantin Gâlcă nu se așteaptă la un meci ușor. Alex Dobre a prefațat derby-ul într-o conferință de presă, lăudând parcursul roș-albaștrilor din ultima vreme.
Deși echipa lui stă mai bine în clasament, fotbalistul giuleștenilor a precizat că Rapid mai are multe de îmbunătățit, arătându-se destul de pesimist în privința rezultatului din derby, deși a spus că niciuna dintre echipe nu va ținti o remiză.

Rapidiștii nu vor o remiză în derby-ul cu FCSB

"Ne așteaptă un meci greu. FCSB vine după două victorii. Ne concentrăm pe ce am pregătit și sperăm la o victorie. Avem foarte multe lucruri de îmbunătățit și încercăm să facem asta în permanență. Lucrăm la antrenamente și sperăm să facem un joc mai bun, care să ne aducă rezultate.
Au jucători de valoare, este o echipă bună, care reușește rezultate și în cupele europene. Noi ne concentrăm pe ce am pregătit și încercăm să dăm maximum. Nu cred că ar mulțumi pe nimeni un rezultat de egalitate.
Consider că trebuie să țintim cele trei puncte. Sperăm să facem un joc bun și să oferim spectatorilor un meci cu goluri. Presiune este la fiecare meci, din ambele părți. Așa te formezi mai bine. Sper să fie un lucru pozitiv mâine.
Este un an reușit până în acest moment. Sper să îl închei cu o victorie. Mulțumesc lui Dumnezeu și colegilor pentru tot ce am reușit. Sper ca 2026 să fie, la fel, un an cu provocări care să mă facă un fotbalist mai bun. Aștept să vedem ce urmează", a declarat Alex Dobre.
Derby-ul dintre FCSB și Rapid, din cea de-a 21-a etapă a SuperLigii, este programat duminică seară, de la ora 20:00.
Joe Cole și Peter Crouch s-au întâlnit cu legendarii Alan McManus și Jimmy White pentru o lecție de snooker și le-au povestit cine sunt cei mai buni fotbaliști la acest sport + cine organiza campionate de biliard la Chelsea. Emisiunea va fi sâmbătă de la ora 18.30 pe Eurosport 1. Toate edițiile sune disponibile pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo