CFR Cluj se afundă în criză! Ardelenii n-au învins nici Metaloglobus, după un meci cu 3 penalty-uri
Actualizat 13/09/2025 la 23:32 GMT+3
Metaloglobus și CFR Cluj au remizat în al 3-lea meci al etapei a 9-a din Superliga, scor 1-1, la capătul unui meci în care s-au dictat 3 penalty-uri. Ilfovenii au condus cu 1-0 încă din minutul 4, dar CFR a revenit până la pauză, însă în repriza secundă nu a reușit să marcheze și golul victoriei, deși a dominat teritorial.
FCSB are un obiectiv clar în meciurile cu Csikszereda și FC Botoșani! "Nu sunt adversari facili"
Sursa video: Eurosport
CFR Cluj a ratat la limită o victorie mare cu FCSB în etapa precedentă, fiind egalată pe final, și a petrecut pauza competițională pe un dezamăgitor lor 12 în SuperLiga. Andrea Mandorlini a avut două săptămâni la dispoziție pentru a pregăti meciul cu Metaloglobus din runda a 9-a, dar nu a reușit să "resusciteze" echipa, care a dezamăgit crunt.
Meciul a început dezastruos pentru ardeleni, ilfovenii deschizând scorul încă din minutul 4, după un penalty transformat fără probleme de Dragoș Huiban.
CFR-ul a preluat ulterior controlul jocului și Korenica a ratat două ocazii bune de a restabili egalitatea, dar nu a mai greșit în minutul 38, când a făcut 1-1 din penalty. Kosovarul a fost subiectul principal al primei reprize și din "înger" a devenit "demon" pentru oaspeți.
Metaloglobus - CFR Cluj 1-1 | Ardelenii rămân în subsolul clasamentului, având doar o victorie în 8 meciuri
În al patrulea minut suplimentar, atacantul a scos un penalty și tot el și-a asumat responsabilitatea execuției, dar de această dată a fost citit de Gavrilaș, care a apărat și la pauză s-a intrat la egalitate.
La 10 minte de la startul părții secunde a avut loc un moment foarte important. Camara l-a faultat pe Badamosi din postură de ultim apărător, iar centralul a fost sesizat din camera VAR și l-ar fi eliminat pe fotbalistul gazdelor, dar vârful CFR-ului era în off-side, astfel că faultul nu a mai contat.
CFR a încercat pe toate căile să treacă în avantaj, dar s-a lovit de o apărare dârză a echipei lui Mihai Teja, iar lipsa de idei din jocul ardelenilor în ultima treime a dus la "o luptă surdă". Fică a avut o șansă bună de a face 2-1 în minutul 73, dar Gavrilaș a fost la post și a respins de sub transversală.
Pe final, ambele echipe au avut câte o ocazie mare de a câștiga, dar s-a terminat 1-1 și criza de la CFR Cluj continuă. Ardelenii rămân cu o singură victorie în 8 etape și pot cădea pe locul 13 până la finalul etapei. În runda următoare, formația lui Mandorlini primește vizita celor de la UTA Arad, care azi a remizat spectaculos cu FC Argeș, scor 3-3, după ce piteștenii au avut 3-0. De partea cealaltă, Metaloglobus a obținut al doilea punct din acest sezon și a scăpat de ultima poziție, dar va redeveni "lanternă roșie" dacă Csikszereda nu va pierde duminică cu FCSB.
Subiecte asemănătoare