Daniel Pancu, o nouă declarație acidă! "Nu sunt sclav pe moșie. Este o țară liberă"

Daniel Pancu a oferit o nouă declarație acidă. Antrenorul CFR-ului a spus că nu este sclav pe moșie, astfel că are dreptul să ceară conducerii clubului anumite lucruri. Fostul selecționer al naționalei de tineret a punctat și că faptul că el a acceptat să vină în Gruia a fost mai degrabă o șansă pentru echipă și nu invers.

Daniel Pancu

Credit imagine: Getty Images

Daniel Pancu și Neluțu Varga s-au contrat în ultima perioadă. Antrenorul a cerut anumite condiții pentru a continua la cârma echipei din Gruia și în sezonul viitor, în vreme ce finanțatorul l-a făcut nesimțit și a punctat că există o grămadă de tehnicieni pregătiți să o preia pe CFR Cluj, dacă Pancu va hotărî să plece.
Sâmbătă, CFR Cluj o va întâlni pe Dinamo într-o partidă importantă. Ardelenii au șansa să devină siguri de prezența în Conference League și ar putea continua să spere inclusiv la ajungerea în Europa League printr-o conjunctură favorabilă și anume încheierea campionatului peste "U" Cluj.
La conferința de presă premergătoare meciului, Daniel Pancu a vorbit despre viitorul său și situația de la echipă. Fostul atacant este de părere că are dreptul să ceară anumite condiții și spune că este nemulțumit de ce a realizat până acum.
"Îmi doresc enorm să fim liniștiți și să obținem o victorie mâine seară, după care lucrurile se vor clarifica. S-a vorbit mult de Rapid, este normal. Sunt legat de contract, dar nu-mi doresc să părăsesc echipa prin ratarea obiectivului. Suntem la fotbal și se poate întâmpla orice.
Eu am fost mai degrabă șansa CFR-ului decât a fost CFR-ul șansa mea. Asta cu șansele să o terminăm. Nu sunt sclav pe moșie. Este o țară liberă. Am dreptul să cer lucruri. Dacă plec de la Cluj, nu cred că putem vorbi despre vreun jucător tânăr care să fi lucrat cu mine. Cultura clubului este alta, bazată pe jucători consacrați. Am dreptul să fiu nemulțumit", a declarat Daniel Pancu.

Daniel Pancu a prefațat duelul cu Dinamo

La conferința de presă, Daniel Pancu a vorbit și despre meciul cu Dinamo. El consideră formația bucureșteană drept cea mai bună echipă din ultima lună și a precizat că ar fi fost un avantaj pentru CFR Cluj dacă suporterii "câinilor roșii" ar fi boicotat toată partida, nu doar primele 10 minute.
"Am câștigat finala pentru locul patru, iar acum suntem în fața unui joc în care putem obține două rezultate din trei pentru a ne asigura prezența în preliminariile cupelor europene în sezonul următor. Dinamo e o echipă bună, își creează foarte multe ocazii, marchează multe goluri.
Este o echipă care a câștigat mult prin revenirea în formă a lui Pușcaș și și-a modificat puțin stilul. Ne așteaptă un meci cu cea mai bună echipă din ultima lună. De la ultimul meci cu noi, Dinamo joacă cel mai frumos fotbal, marchează mult, au avut parte și de câteva evenimente nefericite, inclusiv golul din ultima fază cu Universitatea Craiova.
A dat dovadă și de momente de naivitate, cu Stoinov care respinge în centru și le marchează Etim un gol. Eu nu permit să se întâmple o astfel de fază, dar probabil în conceptul lui Dinamo și al lui Kopic era permis.
Și-au modificat puțin strategia, în sensul în care există în jocul lor degajări de la portar. Înainte inițierile plecau de la portar, acum au posibilitatea unui joc puțin mai direct, prin revenirea lui Pușcaș.
Ar fi fost un avantaj pentru noi dacă suporterii lui Dinamo nu ar fi fost prezenți la meci, însă înțeleg că vor intra în minutul 10", a spus Pancu.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo