Mirel Rădoi a dezvăluit marele regret pe care îl are după despărțirea de FCSB! "Singurul lucru"

Mirel Rădoi a plecat astăzi în Turcia, părăsind-o pe FCSB și alegând să semneze cu Gaziantep. Pe aeroport, antrenorul român a oferit mai multe declarații, vorbind atât despre alegerea de a schimba echipa, cât și despre aventura la campioana României.

Mirel Rădoi (sursă: captură de ecran)

Credit imagine: From Official Website

Mirel Rădoi și-a încheiat prematur mandatul la FCSB. Deși venise să ajute echipa bucureșteană până în vară, când urma să semneze cu o altă formație, el a hotărât să plece după doar cinci meciuri, acceptând propunerea primită de la Gaziantep.
În această seară, fostul selecționer al României a plecat în Turcia și a oferit câteva declarații înainte de zborul său. Vorbind despre situația sa, Mirel Rădoi a precizat că avea o altă înțelegere verbală cu o grupare din Golf, însă purtase negocieri și cu Gaziantep, discuții care s-au accelerat după demiterea antrenorului.
"Da, chiar a decurs totul repede. Mă rog, cumva, situația era la nivel de discuții pentru vară, dar după aceea și antrenorul de acolo și-a dat demisia (n.r - Burak Yilmaz).
Între timp s-au accelerat lucrurile, înțelegerea, practic era în zona Golfului pentru vară, o altă ofertă, dar au înțeles oamenii că încerc, cumva, să rămân măcar un sezon în Europa. Să vedem după aceea dacă iese. Adică am ținut să rămân la cluburi care pot fi o rampă de lansare pentru alte campionate", a spus Mirel Rădoi, conform Golazo.

Singurul regret al lui Mirel Rădoi

În al doilea său mandat la FCSB, Mirel Rădoi a obținut 10 puncte din 15 posibile. El a câștigat meciurile cu UTA Arad, Oțelul Galați și Farul Constanța, a remizat cu Metaloglobus și a pierdut cu FC Botoșani. Rădoi a spus că marele său regret este că nu a reușit să iasă învingător din toate partidele. Totodată, antrenorul a dezvăluit și cum a încercat să îi motiveze pe jucători.
"Singurul lucru de care îmi pare rău acum e că nu am reușit să câștigăm toate cele 15 puncte puse în joc, dar, din toate punctele de vedere, de la oamenii de la bucătărie, teren, până la jucători și chiar până la patron, chiar nu am ce să reproșez pentru ce au făcut sau ce am avut la dispoziție.
Am avut discuții cu jucătorii, le-am spus că nu de fiecare dată ies lucrurile așa cum ne dorim, nici în sport, nici în viață, iar lucrurile astea trebuie să ne întărească. Și eu am fost în situațiile lor de nenumărate ori și, până la urmă, trebuie să-ți găsești motivația să poți să mergi mai departe", a spus Mirel Rădoi.
Întrebat dacă are un mesaj pentru suporteri, Rădoi s-a rezumat la a declara: "E greu de transmis un mesaj pentru suporteri. Pentru oricine care simpatizează cât de cât cu acest club pare o situație de dezamăgire. E greu să poată să înțeleagă fiecare dintre noi ceea ce fac eu în acest moment. Fiecare le știe pe ale lui. Aș vrea ca oamenii să aibă o părere, dar să nu judece decât dacă mă știu. Altfel, vis-a-vis de suporteri, ei trebuie să fie în continuare lângă echipă".
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo