Eurosport
OFICIAL | Matteo Duțu a ajuns de la AC Milan la Dinamo: "Vreau să câștig titlul în SuperLigă"
De
Publicat 21/01/2026 la 14:51 GMT+2
Matteo Duțu a ajuns la București și este gata să înceapă un nou capitol important al carierei sale. Fundașul central român de 20 de ani urmează să semneze pentru "câinii roșii", iar primele sale cuvinte de când a aterizat în România au arătat clar nivelul de ambiție cu care vine din Italia.
Ovidiu Burcă: "Promovarea cu Dinamo a fost o minune". Interviul va fi astăzi de la 15 pe Eurosport 2
Sursa video: Eurosport
Articol scris de Ilinca Mureșanu
Născut la Roma și crescut în academia celor de la Lazio, Duțu a petrecut nu mai puțin de 13 sezoane în cadrul clubului italian, evoluând inclusiv în UEFA Youth League.
În sezonul 2023/24, a fost promovat la prima echipă de Maurizio Sarri, fiind rezervă într-un meci din grupele Champions League, 0-2 cu Atletico Madrid pe Metropolitano.
Matteo Duțu: "Vreau să iau titlul cu Dinamo!"
După despărțirea de Lazio, fundașul român a avut de ales între Juventus și AC Milan, opțiunea sa fiind clubul "rossonero", care i-a oferit în vara lui 2024 un contract pe patru sezoane. Duțu a debutat rapid la prima echipă, în meciuri amicale cu Arsenal și Liverpool, marcând chiar la loviturile de departajare în partida cu londonezii.
Într-un dialog anterior cu Sport.ro, Duțu explica decizia de a semna cu Milan: "Despărțirea de Lazio a fost grea. Am jucat acolo de la cinci ani și jumătate și clubul m-a crescut. Dar AC Milan a fost mereu obiectivul meu, iar proiectul lor m-a convins."
Acum, Matteo Duțu este pregătit pentru prima experiență în fotbalul românesc, cu un obiectiv clar: să devină un jucător important pentru Dinamo și să lupte pentru titlu.
Echipa antrenată de Zeljko Kopic se află momentan pe locul 3 în clasament, la doar două puncte de liderul Universitatea Craiova, iar în următoarea etapă va juca în deplasare cu FC Hermannstadt.
Ovidiu Burcă a jucat în Ecuador, Japonia, China și Germania și a antrenat la Rapid și Dinamo, iar dezvăluirile sale vor fi marți și miercuri de la ora 15.00 pe Eurosport 2. Interviul realizat de Gabi Cânu va fi disponibil pe HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
AFC Hermannstadt
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/123134.png)
1
2
Dinamo București
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4042.png)
Promo
Promo