Răsturnare de situație la Metaloglobus! Cine va fi noul antrenor al codașei SuperLigii
În cele din urmă, Florin Bratu va ajunge pe banca formației Metaloglobus. După ce Ionuț Popa, președintele de la CS Dinamo, afirmase că fostul atacant nu va schimba echipa, Ionel Dănciulescu a dezvăluit că problema s-a remediat între timp.
Gabriel Cânu, în "Fotbalul - Povestea mea": "Stoichiță făcea cele mai dificile antrenamente!"
Sursa video: Eurosport
În premieră pe prima scenă a fotbalului românesc, Metaloglobus se zbate să rămână în SuperLiga. Deși a obținut unele rezultate notabile, printre care victoria cu FCSB, nou-promovata se află în subsolul clasamentului, având doar 11 puncte și un golaveraj de -41.
Etapa trecută, Metaloglobus a fost învinsă de Universitatea Craiova cu scorul de 1-2, deși a condus din startul meciului și până după pauză. Înfrângerea a dus la ruptura definitivă dintre Mihai Teja și conducerea clubului bucureștean. Antrenorul și-a anunțat plecarea imediat după fluierul final, precizând că nu a mai fost dorit pe bancă de către oficiali.
"Eu și clubul am reziliat contractul, am căzut de comun acord. Clubul nu m-a mai vrut, e ok. După meciul acesta, părăsesc echipa. Am căzut de acord, am vorbit cu patronul clubului. Dacă nu a vrut să mai fiu antrenorul echipei, nicio problemă, eu nu pot să stau așa, am avut divergențe și cu președintele clubului.
Am creat un grup bun, am creat un stil de joc, o echipă bună, zic eu, chiar dacă nu am luat punctele. Echipa asta arată un fotbal. Eu îi felicit pe băieți, merită statui. Probabil lipsa rezultatelor, da. Probabil președintele nu m-a mai vrut și asta e. Dacă președintele clubului nu te mai vrea, ce să faci? Eu am discutat cu patronul, a venit, mi-a spus, am reziliat de comun acord. Dragoste cu sila nu se poate", a declarat Mihai Teja.
Florin Bratu va încerca să o salveze pe Metaloglobus
Imediat după declarația oferită de Mihai Teja, a apărut informația că Florin Bratu este dorit de Metaloglobus. Cele două părți au bătut palma, însă exista o problemă majoră: CS Dinamo, echipa la care activează fostul atacant, nu l-a lăsat pe acesta să plece. Astăzi, Ionuț Popa, președintele clubului din Liga 2, a declarat: "Bratu nu pleacă! Am vorbit cu el și nu pleacă", conform GSP.
În cele din urmă, situația s-a rezolvat. La câteva ore după reacția ui Ionuț Popa, Ionel Dănciulescu a dezvăluit că Florin Bratu își va încheia raporturile cu CS Dinamo și urmează să semneze, "mai mult ca sigur", contractul cu Metaloglobus.
"Încă nu s-au concretizat, erau discuții și din ce am vorbit cu președintele Popa (n.r. președintele CS Dinamo) erau înțeleși în mare parte. Mai mult ca sigur, Florin Bratu va pleca la Metaloglobus.
Nu e o dezamăgire că pleacă, e decizia lui, e o echipă de SuperLiga. Poate fi o oportunitate pentru el. Mă încearcă niște sentimente, evident. Noi am creat acest proiect acum doi ani și jumătate. Florin Bratu a fost alături de mine, am reușit lucruri bune, spun eu. Am promovat echipa din liga a treia în liga a doua. E o situație mai grea, dar vom lupta până la capăt", a spus Ionel Dănciulescu, conform Digisport.
Florin Bratu și-a început cariera de antrenor în anul 2014, la Dinamo II, trecând ulterior pe la Tunari, Dinamo U19, Aerostar Bacău, Turris Turnu Măgurele, Concordia Chiajna, Karmiotissa și CS Dinamo. În plus, fostul atacant a ocupat în două rânduri funcția de selecționer, la reprezentativele România U18 și România U21.
Fostul fundaș de fier de la Vaslui și Poli Timișoara, Gabi Cânu se deschide într-un dialog despre fotbal, viață și drumul de la fotbalist profesionist la antrenor. Interviul cu Gabi Cânu va fi duminică de la ora 20.45 pe Europsort 1. Toate interviurile din seria "Fotbalul - Povestea mea" cu Belodedici, Sănmărtean, Marius Niculae, Stelea, Bratu și mulți alții sunt disponibile pe HBO Max.
Meciuri asemănătoare
Universitatea Craiova
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4133.png)
2
1
CS Metaloglobus Bucuresti
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/125152.png)
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/07/image-19c5c715-2ca1-4fe3-9eb2-58a69c434231-68-310-310.jpeg)