Știrile dimineții: Patronul noului lider din SuperLigă, ironii la adresa FCSB! Depay întârzie la națională după ce a rămas fără pașaport în Brazilia
Știrile dimineții: FC Botoșani a ajuns lider în clasamentul SuperLigii, iar după victoria cu UTA Arad, patronul Valeriu Iftime a făcut mai multe declarații, ironizându-i printre altele pe cei de la FCSB. Memphis Depay va întârzia la acțiunea din această lună a naționalei Olandei după ce a rămas fără pașaport în Brazilia. În tenis, francezul Lucas Bouquet a fost suspendat pentru încălcarea TACP.
Thiam și-a spus povestea! Cum a ajuns fotbalist și cine e omul care "înseamnă totul" pentru el
Sursa video: Eurosport
În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.
1. Patronul lui FC Botoșani, ironii la adresa FCSB
FC Botoșani a urcat pe primul loc în clasamentul din SuperLigă, după ce s-a impus aseară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 în fața celor de la UTA Arad, într-un meci contând pentru cea de-a 12-a etapă a campionatului României.
La finalul partidei, patronul moldovenilor a făcut mai multe declarații, discutând despre forma în care se află echipa sa, despre obiectivele pe care le are antrenorul Leo Grozavu și despre transferuri.
Valeriu Iftime a comentat și situația celor de la FCSB, ironizându-i pe roș-albaștri în frunte cu Elias Charalambous, despre care a spus că nu înțelege de ce nu pleacă de la club dacă nu îi convine ce se întâmplă.
"E momentul nostru. Sunt surprins, nimeni nu credea că ajungem aici și deja devine obositoare treaba asta. Cu siguranță Leo Grozavu vrea din toată inima să ajungem mai sus, să facem o surpriză extraordinară, la titlu mă refer, bineînțeles. Când ești pe 1 cu cel mai bun golaveraj după 12 etape...
Chiar suntem o echipă bună, avem jucători extraordinari, portari care ne-au scos în câteva meciuri, asta face echipa. În momentul ăsta nu poate să-mi spună nimeni că suntem din întâmplare aici. Am bătut ce a trebuit. M-ați întrebat dacă vreau titlul, da! Dacă aveam un teren bun azi, era mult mai bine pentru noi.
Vă dau cuvântul meu de onoare că niciodată n-am avut foame de bani! O spun în premieră, am vândut de-a lungul timpului pentru că jucătorii au vrut să plece. Dawa la FCSB, Edjouma la fel. Moruțan a plecat cu haine cu tot, acum plânge. Esențial era ca echipa să aibă stabilitate.
Să dea Dumnezeu să mai stăm în față și nimeni nu mai pleacă! Dacă Botoșani are o formă bună și stă în zona aia, cu șanse la a fi în primele 3, sigur că niciun jucător nu va pleca. Până în vară nu pleacă nimeni, îi țin. Ei salarii au, dar nu le pot face mai mari.
Când eram pe 14 și te căuta FCSB aveai curaj să pleci, când e FCSB pe 14 și tu pe 1, nu mai pleci. Nu-i treaba mea ce face FCSB cu Charalambous. E treaba fotbalului românesc să înțeleagă ce înseamnă antrenor de fotbal și patron.
E vorba de ambiguitatea asta, ăștia care vin de afară se uită la noi ca la niște sălbatici, când patronul face echipa. De aia nu-l dau afară, poate vine altul. Cred că domnul Charalambous e într-o groapă de imagine totală, cum să-i facă cineva echipa, nu înțeleg cum stă?
E preparator fizic, ce e el acolo? Antrenor de portari? Să fim serioși. E treaba dânșilor. Așa am spus, în fotbal trebuie să ai niște oameni care știu meserie, antrenorul cu licență, pregătire. Un patron ține atmosfera", a declarat Valeriu Iftime, la Digi Sport.
Pentru FC Botoșani urmează, după pauza competițională din această perioadă, duelul cu "U" Cluj, meci programat pe 18 octombrie, de la ora 15:00.
2. Depay, "blocat" în Brazilia după ce i s-a furat pașaportul
Fotbalistul Memphis Depay, cel mai bun marcator din istoria naționalei Olandei, se va alătura cu întârziere lotului echipei "Oranje" pentru meciurile de calificare la Cupa Mondială din această săptămână, după ce a declarat că i-a fost furat pașaportul în Brazilia, unde joacă pentru Corinthians, informează Reuters.
Depay, în vârstă de 31 de ani, a doborât recordul lui Robin van Persie, reușind o dublă în victoria cu 3-2 în deplasare cu Lituania, în precedentul meci de calificare al Olandei din Grupa G, el ajungând la 52 de goluri pentru țara sa. Însă atacantul ar putea rata următorul meci, joi, în Malta, joi, când este de așteptat ca olandezii să își consolideze primul loc în clasament.
"Memphis Depay se va alătura cantonamentului echipei naționale la o dată ulterioară. El face tot posibilul să călătorească în Olanda cât mai curând posibil. Prin urmare, este de așteptat să se poată alătura lotului în curând", a anunțat luni un comunicat al Federației olandeze de fotbal, citat de Agerpres.
Selecționerul Olandei, Ronald Koeman, a adăugat: "Este regretabil, în primul rând pentru Memphis, dar și pentru noi. Bineînțeles că vrei să începi pregătirile internaționale cu un lot complet. În același timp, există circumstanțe independente de voința noastră. Sperăm că va putea călători să ni se alăture în cantonament cât mai curând posibil."
Olanda va juca, de asemenea cu Finlanda, duminică, pe teren propriu. Ea a acumulat 10 puncte după patru meciuri și devansează la golaveraj Polonia, care are un meci mai mult disputat.
Câștigătoarele grupelor se califică direct la Cupa Mondială din 2026, care va fi organizată în comun de Statele Unite, Mexic și Canada, în timp ce echipele de pe locul doi vor disputa un play-off.
3. Lucas Bouquet, suspendat pentru încălcarea Programului Anticorupție în Tenis
Agenția Internațională pentru Integritate în Tenis (ITIA) a anunțat că jucătorul francez Lucas Bouquet a recunoscut faptul că "nu a raportat faptul că avea cunoaștere de suspiciune sau de corupție activă", încălcând astfel Programul Anticorupție în Tenis (TACP) și a primit o suspendare de șase săptămâni și o amendă de 8.500 de euro, potrivit portalului Inside The Games.
Bouquet, care a avut cea mai bună clasare a sa în carieră locul 478 în lume, în februarie 2024, a recunoscut că a încălcat de patru ori TACP, în 2023 și în 2024, cerând ca acest caz să fie transmis unui ofițer de anchetă anticorupție pentru a stabili sancțiunea.
Jucătorul de tenis a recunoscut că nu a făcut public faptul că avea cunoștință sau o suspiciune de corupție, furnizând informații din interior, și nu a raportat un demers de corupție.
Sancțiunea, anunțată miercuri, a intrat în vigoare la 19 septembrie 2025 când ofițerul de anchetă Amani Khalifa a emis o suspendare de două luni, redusă cu 20% pentru recunoaștere în faza inițială, precum și amenda de 8.500 de euro, redusă ulterior la 4.258 de euro.
Suspendarea se va încheia la 30 octombrie. În această perioadă, jucătorul de 28 de ani nu are voie să concureze, să se antreneze sau să ia parte la evenimente de tenis autorizate sau sancționate de membrii ITIA.
Bouquet, care în prezent ocupă locul 705 în clasamentul mondial, a jucat ultima dată la 30 august, ajungând în sferturile de finală ale turneului ITF Cap d'Agde, unde a pierdut în trei seturi în fața conaționalului Constantin Bittoun Kouzmine (aflat pe locul 726 în clasamentul mondial).
Lumea tenisului a avansat îngrijorări pe fondul unor serii de cazuri disciplinare recente. După cazurile care implică jucători de top precum Jannik Sinner și Iga Swiatek, sportul alb continuă să se lupte cu chestiuni de corupție, cu aranjare de meciuri și manipulare, ceea ce afectează credibilitatea acestui sport și îi scade încrederea publică. AGERPRES
Subiecte asemănătoare
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/09/image-b7f09e96-ffcf-4fbd-a1e7-86c9ef483b48-68-310-310.jpeg)