Titularul Universității Craiova, OUT până la finalul sezonului! Lovitură dură încasată de Filipe Coelho

Lupta la cucerirea titlului în SuperLiga este foarte echilibrată în acest sezon, printre echipele angrenate în cursa pentru trofeu fiind inclusiv Universitatea Craiova. Din păcate pentru Filipe Coelho, acesta nu se va putea baza în ultimele opt etape pe Pavlo Isenko, accidentat în partida cu Dinamo de joi.

Alex Ferguson: "Așa am învins-o pe Bayern în finala UCL din 1999"

Sursa video: Eurosport

Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo, joi, în primul meci al etapei a 2-a din play-off-ul SuperLiga. Oltenii au rezistat în 10 oameni, după eliminarea lui Nicușor Bancu, și intră în pauza internațională cu cele mai multe puncte dintre echipele din top 6, la egalitate cu "U" Cluj.
În disputa de acum trei zile, Filipe Coelho a luat o decizie interesantă. Pavlo Isenko, titularul de drept în prima parte a stagiunii, a fost trecut pe banca de rezerve după eliminarea din etapa cu numărul 24 a sezonului regular. El a fost înlocuit de Laurențiu Popescu, însă antrenorul Universității Craiova a decis să îl reintroducă în echipa de start pe ucrainean.
Doar că Isenko a rezistat pe gazon doar o repriză, acesta suferind o accidentare. Problemele reclamate de portar erau la nivelul genunchiului drept. Inițial s-a crezut că el va absenta doar câteva săptămâni, însă situația este diferită. Conform Fanatik, rezultatele RMN-ului au arătat că Isenko trebuie să se opereze, scenariu care ar însemna, într-o proporție foarte mare, finalul sezonului pentru el. Totuși, oltenii îl vor trimite pe ucrainean la Barcelona, săptămâna viitoare, în speranța că un alt set al investigațiilor va contrazice verdictul primit în România.
Astfel, dacă medicii din Spania nu vor infirma diagnosticul, este de așteptat ca Laurențiu Popescu să apere buturile porții în ultimele opt runde și în Cupa României. Filipe Coelho ar avea și varianta Silviu Lung Jr., dar acesta a intrat ultima dată pe teren în luna august.
Cotat la 1,3 milioane de euro pe Transfermarkt, Pavlo Isenko a sosit la Universitatea Craiova în vara anului trecut. Portarul de 22 de ani a bifat până acum 32 de meciuri în tricoul formației din Bănie, reușind să încheie 10 partide fără să primească gol.

Clasamentul și programul play-off-ului

Clasamentul:
  • 1. "U" Cluj - 33p
  • 2. Universitatea Craiova - 33p
  • 3. Rapid - 31p
  • 4. CFR Cluj - 30p*
  • 5. FC Argeș - 28p
  • 6. Dinamo - 26p
*a beneficiat de rotunjire.
Etapa 1:
  • Universitatea Craiova – FC Argeș 0-1
  • Rapid – Dinamo 3-2
  • "U" Cluj – CFR Cluj 2-1
Etapa 2:
  • Dinamo – Universitatea Craiova 0-1
  • CFR Cluj – Rapid 1-0
  • FC Argeș – "U" Cluj 0-1
Etapa 3:
  • Universitatea Craiova – CFR Cluj
  • Rapid – "U" Cluj
  • FC Argeș – Dinamo
Etapa 4:
  • "U" Cluj – Universitatea Craiova
  • CFR Cluj – Dinamo
  • Rapid – FC Argeș
Etapa 5:
  • Universitatea Craiova – Rapid
  • Dinamo – "U" Cluj
  • FC Argeș – CFR Cluj
Etapa 6:
  • FC Argeș – Universitatea Craiova
  • Dinamo – Rapid
  • CFR Cluj – "U" Cluj
Etapa 7:
  • Universitatea Craiova – Dinamo
  • Rapid – CFR Cluj
  • "U" Cluj – FC Argeș
Etapa 8:
  • CFR Cluj – Universitatea Craiova
  • "U" Cluj – Rapid
  • Dinamo – FC Argeș
Etapa 9:
  • Universitatea Craiova – "U" Cluj
  • Dinamo – CFR Cluj
  • FC Argeș – Rapid
Etapa 10:
  • Rapid – Universitatea Craiova
  • "U" Cluj – Dinamo
  • CFR Cluj – FC Argeș

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo