Zouma "debordează" de încredere după debutul ca titular la CFR: "Vrem titlul! De asta sunt aici"

Kurt Zouma a debutat ca titular la CFR Cluj în înfrângerea "feroviarilor" de la Ploiești, în fața Petrolului. Francezul este conștient de situația complicată a clubului, însă consideră că echipa sa are în continuare șanse la titlu, chiar dacă ocupă locul 11, după 13 etape.

Gabriel Torje, în "Fotbalul - Povestea mea": "La Dinamo, suporterii sunt fanatici!"

Sursa video: Eurosport

CFR Cluj a înregistrat a 4-a înfrângere a sezonului în Superliga. După două luni de invincibilitate în campionat, formația antrenată de Andrea Mandorlini a fost învinsă de Petrolul pe Stadionul Ilie Oană. "Lupii Galbeni" s-au impus la limită, cu 1-0, datorită golului marcat de Denis Radu.
Meciul din etapa cu numărul 13 a reprezentat și primul în care vedetele CFR-ului, Kurt Zouma și Islam Slimani au jucat de la primul fluier. Până acum, francezul mai jucase 10 minute în partida cu UTA, iar algerianul a intrat de pe bancă în 3 meciuri.
La finalul partidei, Zouma a vorbit despre situația complicată a echipei sale, iar fundașul central susține că CFR încă are șanse să câștige titlul: "Nu putem să spunem că a fost vorba doar despre defensivă (n.r.- la golurile primite în acest sezon), ci despre toată echipa. Azi am luat gol dintr-o deviere, n-aveam ce să facem. Am vrut să câștigăm, nu am putut. Cred că echipa trebuie să se concentreze pentru următorul meci.
Nu am avut rezultatele dorite, dar mai e mult de jucat, trebuie să țintim sus, cu calitatea pe care o avem, cred că vom reuși. Sunt 100%. E un campionat bun, sunt meciuri dificile, nu e ușor. Vreau să câștigăm titlul, de asta sunt aici. Sper să începem să câștigăm meciuri", a declarat acesta, citat de digisport.ro.

Zouma și Slimani continuă să creadă în șansele CFR-ului

Îi aceeași notă optimistă a fost și discursul lui Islam Slimani la finalul partidei. Algerianul a ratat marile ocazii ale CFR-ului în meciul cu Petrolul: "Trebuie să facem mai mult. Am simțit că a fost offside la acea fază. Ăsta este fotbalul. Trebuie să alergi, să munceşti, să dai totul. Sunt bine fizic, la fiecare meci. Sper să joc mai mult şi să fiu din ce în ce mai bine.
E un nivel bun în acest campionat. Avem jucători buni, tineri, aşa cum am spus deja. E un campionat bun, suntem CFR, trebuie să ne descurcăm mai bine", a declarat Slimani la flash-interviu.
Întrebat dacă crede în continuare în șansele la titlu ale CFR-ului, Slimani nu a ezitat: "Da! Trebuie să jucăm fiecare meci ca pe o finală. Când îţi lipseşte încrederea, e complicat", a încheiat acesta.
CFR va reveni pe teren propriu, după două meciuri consecutive disputate în deplasare. Elevii lui Mandorlini for înfrunta Farul Constanța în etapa cu numărul 14, sâmbătă, de la ora 21:00.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo