Ronaldo, în conflict cu Fernando Santos? Anunțul făcut de selecționer, după setul dat fără CR7

Actualizat 14/12/2022 la 11:40 GMT+2

Fernando Santos a explicat de ce nu l-a titularizat pe Cristiano Ronaldo în partida din optimile Mondialului, contra Elveției. Selecționerul Portugaliei susține că relația lui golgheterul all-time al naționalelor e una perfectă.

Cristiano Ronaldo e il CT Santos

Selecţionata Portugaliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a surclasat echipa Elveţiei cu scorul de 6-1 (2-0), marţi seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în ultimul meci din optimile de finală. Ceea ce era considerat cel mai echilibrat duel din optimile de finală a fost doar un galop de sănătate pentru lusitani, care au beneficiat de revelaţia Goncalo Ramos (21 ani), autorul primei triple de la Cupa Mondială din Qatar.
LG QNED
Acest conţinut vă este oferit de LG. Trăieşte emoţia fiecărui gol transpusă în culori uimitoare. Doar cu LG QNED
Ramos l-a lăsat pe banca de rezerve pe Cristiano Ronaldo, acesta fiind pedepsit de selecţionerul Fernando Santos pentru jocul slab din grupe. CR7 a fost introdus în cele din urmă în minutul 74, spre deliciul tribunelor, dar nu a reuşit să îşi treacă numele pe lista marcatorilor. El a trimis mingea în plasă în minutul 84, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.
Evident, o astfel de decizie de a nu titulariza singurul jucător care a marcat la 5 Mondiale diferite e una grea, chiar dacă 70% dintre portughezi votaseră, înainte de partidă, că starul de 37 de ani ar trebui să fie rezervă. Întrebat pe marginea subiectului la final, Fernando Santos și-a explicat alegerea.
"Datorită caracteristicilor jocului, am luat această decizie. Ei (n.r. CR7 și Ramos) sunt jucători diferiți. A intrat și Dalot, a ieșit Cancelo, are legătură cu ce am crezut eu despre dinamica jocului. E vreo problemă? Am răspuns deja la această întrebare, în legătură cu așa zisele probleme ale mele cu Ronaldo. Suntem prieteni de mulți ani. Totul este limpede, liniștit, Cristiano a dat exemplul unui adevărat căpitan", a explicat Santos.

Ronaldo, rezervă și în sfertul cu Maroc, de la Mondial?

Santos a refuzat să dea un răspuns clar legat de o nouă netitularizare a lui Ronaldo în sferturi, mărginindu-se să aprecieze echipa pentru jocul prestat.
"Nu a fost perfect, dar a fost o noapte foarte reușită. Am avut atitudine și concentrare în fiecare moment al jocului. A fost un meci grozav, dar acum cel mai important lucru este să ajungem cu picioarele pământ", a mai spus Santos, pentru ca ulterior, întrebat despre varianta de a-l folosi și în sferturi pe Gonçalo Ramos în locul lui Cristiano Ronaldo, să fie evaziv: "Am explicat deja, nu o voi mai explica. Sunt jucători diferiți și iau astfel de decizii în funcție de adversari".
Portugalia, campioana europeană din 2016, nu mai reuşise să treacă de optimi la Cupa Mondială din 2006, când a ajuns până în semifinale.
Elveţienii, care vor fi adversarii României în preliminariile EURO 2024, nu atins sferturile de finală la Cupa Mondială din 1954.
Portugalia şi Elveţia s-au mai înfruntat de două ori anul acesta, în Liga Naţiunilor, lusitanii câştigând cu 4-1 la Lisabona, iar elveţienii cu 1-0 la Geneva.
În sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022, Elveţia va înfrunta formaţia Marocului, care a reuşit să elimine marţi echipa Spaniei, la loviturile de departajare (3-0). Meciul va avea loc pe 10 decembrie (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00).