Ryan Babel a vorbit despre Olimpiu Moruțan și Alex Cicâldău! Ce crede că îi lipsește lui Moruțan

Publicat 19/03/2022 la 11:20 GMT+2

Ryan Babel a vorbit despre Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău, colegii săi de la Galatasaray. Fostul atacant de la Liverpool încearcă să îi ajute cât mai mult pe cei doi români, petrecând foarte mult timp alături de ei, în încercarea de a se adapta cât mai bine în Turcia.

Cicâldău & Moruțan

Ryan Babel, unul dintre cei mai experimentați jucători de la Galatasaray, este un adevărat model pentru Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău. Atacantul olandez, care a evoluat în cariera sa la echipe precum Ajax sau Liverpool, a declarat că petrece foarte mult timp alături de cei doi jucători români, în încercarea de a îi ajuta să se adapteze cât mai bine în Turcia.
Babel crede că cei doi români sunt foarte talentați, dar una dintre problemele lui Olimpiu Moruțan este legată de limba engleză. Fostul jucător de la FCSB nu vorbește foarte bine limba engleză, iar din cauza acestui lucru există uneori probleme de comunicare:
"Moruțan este un băiat foarte bun, este încă un jucător tânăr, are mult talent, încerc să-l ajut cât de mult pot, la fel și cu Alex, sunt băieți foarte buni.
Am încercat să-i ajut cât de mult am putut, el (n.r - Moruțan) nu vorbește engleză foarte bine, uneori vorbesc în engleză foarte lent. În fiecare zi sunt ocupat cu acești băieți ca să-i ajut să se adapteze în fotbalul din Turcia", a spus Ryab Babel pentru PRO TV.

Galatasaray a fost eliminată joi seară din optimile Europa League de Barcelona. Turcii și-au pus mari speranțe în partida retur de la Istanbul, după ce a remizat, scor 0-0, în partida tur, de pe Camp Nou.
Galatasaray a deschis scorul în minutul 29, prin Marcao. Căpitanul lui Galatasaray a marcat cu capul, după un corner executat de Alexandru Cicâldău. Barcelona a restabilit egalitatea în minutul 37, prin Pedri, iar Aubameyang a stabilit scorul final în minutul 49.
Dacă în Europa League, Galatasaray a ajuns până în optimile de finală, având un parcurs bun în cupele europene, situația din campionat este una complicată. După 29 de partide, echipa lui Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău se află pe locul 10, cu 38 de puncte.