S-a lovit cu fața de un zid de beton, dorind să își salveze echipa. Imagini greu de privit

Publicat 07/10/2022 la 10:41 GMT+3

Un fotbalist din Germania s-a sacrificat pentru echipa sa, lovindu-se de un zid de beton la o fază la care a evitat o lovitură de colț degajând în out de margine. Denis Japel nu și-a mai putut menține echilibrul și a venit cu fața de perete.

Denis Japel accidentare

Articol scris de Tibi Munteanu
Fotbalistul de la BSG Chemie Leipzig, Denis Japel, a avut parte de o accidentare horror zilele trecute, la un meci de pe terenul celor de la Chemnitzer FC, în liga a 4-a din Germania. În prima repriză, la scorul de 0-0, atacantul oaspeților a degajat în out de margine un balon care s-ar fi dus în corner, însă în procesul de a-și salva echipa, Japel a alunecat și nu a putut evita să se lovească de un perete de beton din zona peluzei. Jucătorul de 24 de ani s-a lovit cu fața de zid și și-a pierdut cunoștința pe loc, neputând să se ridice de jos.

Accidentare horror, s-a lovit cu capul de zid

Fază greu de privit în fotbalul din liga a 4-a germană, unde un jucător de doar 24 de ani a fost aproape de o tragedie după ce s-a lovit cu fața de un zid de beton din spatele porții. Denis Japel a alunecat pe suprafața de după gazon, nu s-a putut echilibra și s-a îndreptat către peretele cu pricina. Acesta a încercat să evite impactul folosindu-se de mâini, însă din cauza faptului că a alunecat, s-a lovit la cap și a căzut. Colegii i-au sărit imediat în ajutor și, în cele din urmă, și-a revenit.
În urma loviturii, Denis Japel a fost schimbat în minutul 26 cu Florian Hagen Kirstein, însă a părăsit terenul pe propriile picioare, după ce a fost la un pas de o nouă tragedie în fotbal.
Ulterior, fotbalistul a fost transportat la spital pentru verificări suplimentare, iar acum este în stare bună, însă va lipsi în următorul meci al echipei, astăzi de la ora 20, contra ocupantei locului 2, Carl Zeiss Jena.
Chemie Leipzig a câștigat partida cu 1-0, grație unei reușite venite în minutul 79 și este pe locul 6 în clasament, cu 13 puncte după 7 etape disputate, având o serie bună de 4 victorii consecutive.
Denis Japel a jucat în întreaga sa carieră în ligile inferioare din țara natală, este cotat la 75 de mii de euro conform Transfermarkt, iar cea mai mare valoare de până acum a avut-o în urmă cu 3 ani, fiind estimat la 100 de mii de euro. Joacă la BSG Chemie Leipzig din vara anului 2021, venind de la o altă formație din oraș, Lok Leipzig, din postura de jucător liber de contract.