Echipa fostului internaţional francez Franck Ribery (indisponibil din cauza unei probleme musculare) şi a tânărului internaţional român Radu Drăguşin (doar rezervă în meciul de joi) a confirmat astfel momentul bun prin care trece, cu patru victorii şi un egal în ultimele sale cinci meciuri.
Salernitana, cu 29 de puncte, a urcat pe locul 17 în clasament, primul neretrogradabil, făcând rocada cu Cagliari (formaţie la care joacă mijlocaşul român Răzvan Marin), înaintea duelului direct care va avea loc duminică, la Salerno, în etapa a 36-a din Serie A.
La trei zile după ce a remizat cu Atalanta, la Bergamo (1-1), Salernitana a deschis scorul în faţa a 30.000 de suporteri prin Federico Bonazzoli (7 - penalty). Oaspeţii au egalat prin Thomas Henry, după pauză (58), dar Salernitana a marcat golul victoriei prin Simone Verdi (67).
Punct final în La Liga. Villarreal prinde UEFA Conference League după succesul de pe Camp Nou
Venezia a încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Ethan Ampadu (89).

Salernitana

Salernitana, parcurs formidabil în ultima lună

Mult timp văzută drept condamnată la retrogradarea în Serie B, Salernitana traversează o perioadă de grație. Totul a început în urmă cu fix o lună, când trupa lui Davide Nicola marca de două ori în primele 6 minute ale disputei din deplasare, cu Sampdoria, pentru un succes cu 2-1. Au urmat două victorii, una pe un teren greu (1-0 la Udine) și una în propriul fief, 2-1 cu Fiorentina.
Trupa din Salerno a fost aproape de un succes weekendul trecut, pe terenul Atalantei, fiind egalată în minutul 88, de Pasalic, dar odată cu succesul în fața Veneziei a părăsit locurile retrogradante.
Pe locul 18 în Serie A a coborât acum formația lui Răzvan Marin, Cagliari, care are 4 înfrângeri în utlimele 5 dispute din campionat. Singurul succes al sarzilor în ultima lună a venit acasă, cu Sassuolo.
Acum, Salernitanta și Cagliari au meci direct, ce poate fi decisiv în stabilirea formației care le va însoți pe Genoa și Venezia în Serie B. Stadionul Stadio Arechi va fi cu siguranță un vulcan duminică, fanii din Salerno fiind poate cei mai spectaculoși din Serie A, astfel că Răzvan Marin&Co vor avea o misiune foarte dificilă.