Spiritele s-au încins teribil pe finalul meciului dintre Sport Recife și Atletico Mineiro, scor 2-3, în penultima etapă din campionatul Braziliei.
În minutul 25, la scorul de 2-1 pentru trupa lui Sampaoli, Sport Recife a primit o lovitură de la 11 metri. Antrenorul lui Atletico Mineiro a răbufnit pe margine, apoi a intrat pe teren și l-a apostrofat pe arbitrul central.
Oficialul i-a acordat cartonaș galben în primă fază, iar în cele din urmă Sampaoli a fost eliminat și a urmărit finalul dramatic de pe un gard, precum un ultras.
#BREAKINGNEWS | Ronald Koeman, dat afară de la Barcelona după eșecul cu Rayo Vallecano!
ACUM 3 ORE
"Să le fie rușine! Este o rușine! Ce te uiți așa la mine?", ar fi strigat Sampaoli către arbitrul de rezervă, potrivit publicației Tyc Sports.

Jorge Sampaoli, criză de nervi în Brazilia! Viitorul antrenor al lui Marseille a intrat pe teren și s-a certat cu arbitrul

După ce spiritele s-au calmat, Thiago Neves a transformat penalty-ul, iar Sport Recife a restabilit egalitatea pe tabelă. Apoi au urmat câteva minute interzise cardiacilor. Atletico Mineiro a marcat golul victoriei în minutul 90+8, prin Marrony, spre bucuria uriașă a lui Sampaoli.
Cu o singură etapă rămasă din campionatul Braziliei, Atletico Mineiro se află pe locul 3, dar nu mai are șanse la titlu. Lupta pentru trofeu se va da între Flamengo (71p) și Internacional (69p).
În ultima rundă, Atletico Mineiro va juca împotriva lui Palmeiras. Cel mai probabil, va fi ultima partidă condusă de Sampaoli. Potrivit celebrului jurnalist Fabrizio Romano, specializat în mercato, tehnicianul argentinian va ajunge în scurt timp pe banca lui Olympique Marseille, care recent s-a despărțit de Andre Villas-Boas.
Conform sursei citate, fostul selecționer al naționalei Argentinei va semna un contract valabil până în iunie 2023.

Jorge Sampaoli va fi noul antrenor al lui Olympique Marseille!

Jorge Sampaoli s-a aflat în trecut la cârma naționalei din Chile (2012-2016), precum și pe banca Argentinei (2017-2018).
Alături de Chile, Sampaoli a cucerit Copa America în 2015, după o finală câștigată în fața Argentinei. Doi ani mai târziu, antrenorul sud-american a preluat chiar Argentina, pe care a condus-o la Cupa Mondială din 2018.
În cea mai mare parte a carierei, Sampaoli a antrenat în America de Sud. Argentinianul a avut o singură experiență în Europa: la Sevilla, în sezonul 2016/2017.
În ultima perioadă, Sampaoli a pregătit-o pe Atletico Mineiro, începând din martie 2020.
League Cup
Liverpool și Spurs, calificate în sferturile EFL Cup! City, eliminată la penalty-uri! Rezultatele
ACUM 5 ORE
DFB-Pokal
Bayern, zdrobită de Monchengladbach în Cupa Germaniei! Neuer a încasat 5 goluri în mai puțin de 60'