Milanul a început excelent partida. Zlatan Ibrahimovic a reușit să deschidă scorul după numai 2 minute. Atacantul suedez a reluat spectaculos, pe lângă portar, o centrare expediată de Leao.
În minutul 14, Tătărușanu a gafat și i-a permis Romei să egaleze. Portarul român a ieșit pe sub minge la un corner executat de Pellegrini, iar Dzeko a profitat și a reluat cu capul în plasă, fără probleme.
Cristiano Ronaldo ar putea rata primul meci al managerului Ralf Rangnick la Manchester United
ACUM 4 MINUTE
Tătărușanu și-a spălat din "păcate" în minutul 31, când a reușit o dublă intervenție. Mai întâi a respins șutul trimis de Ibanez, apoi a parat execuția surprinzătoare a lui Pellegrini, după o greșeală în defensiva Milanului.
Milan a început la fel de bine și repriza secundă și a reușit să revină în avantaj grație golului marcat de Saelemaekers, după o pasă a aceluiași Leao. Oaspeții au egalat din nou în minutul 71, prin Veretout, din lovitură de la 11 metri. Tătărușanu a ghicit colțul, însă n-a putut să respingă mingea.
În minutul 79, arbitrul central a dictat un penalty și pentru "rossoneri". Ibrahimovic a transformat cu un șut fără speranțe pentru Mirante și a ajuns la 6 goluri marcate în noul sezon din Serie A, fiind lider la acest capitol.
Roma a avut ultimul cuvânt de spus pe San Siro. Trupa lui Fonseca a egalat pentru a treia oară și a stabilit scorul final în minutul 84. Kumbulla s-a aflat la locul și momentul potrivit după un corner executat puternic în fața porții lui Tătărușanu. Mingea a fost deviată, iar portarul român n-a mai putut să intervină înainte ca fundașul Romei să reia în plasă, scăpat complet din marcaj.
S-a încheiat 3-3, rezultat în urma căruia Milan a acumulat 13 puncte. "Rossonerii" se află în continuare pe primul loc în Serie A, la 2 puncte în fața lui Napoli și Sassuolo, care completează podiumul.

Tătărușanu, gafă de proporții la debutul în poarta lui AC Milan

Greșeala lui Tătărușanu a fost "taxată" de jurnaliștii de la football-italia.
"Gafa lui Tătărușanu a costat-o pe Milan", au titrat, la pauză, italienii. Aceștia l-au învinuit pe goalkeeper-ul român pentru golul înscris de Dzeko în minutul 14.
"S-a văzut că Tătărușanu se află la prima apariție în noul sezon deoarece a greșit la golul egalizator. Portarul român a ratat complet mingea la cornerul executat de Lorenzo Pellegrini și i-a permis lui Edin Dzeko să înscrie cu capul, fără probleme.", au scris cei de la football-italia.
Fanii lui AC Milan au răbufnit pe contul de Twitter, după gafa neașteptată a lui Tătărușanu. Portarul român a ieșit pe sub minge la cornerul executat de Pellegrini și i-a oferit șansa egalării lui Dzeko.
"Tătărușanu, protagonistul pe care nu ți-l dorești", a titrat site-ul ilminalista.it, în liveblogul cu reacțiile fanilor "rossoneri".
Pe contul de Twitter, fanii și-au exprimat indignarea după ieșirea neinspirată a goalkeeper-ului român: "Tătărușanu nu oferă deloc siguranță în poartă."/ "În limba sardă, <Tătărușanu> înseamnă <nu face asta!>". "Deja ne e dor de tine, Donnarumma."/ "De ce nu apără Antonio (n.r. - fratele lui Donnarumma) în locul lui Tătărușanu?" / "Vindeți-l pe Tătă!"
...
Știrea inițială
"Toate persoanele sunt asimptomatice și au fost izolate imediat la domiciliu, autoritățile locale fiind informate. Astăzi, întreg grupul a fost testat din nou, așa cum prevede protocolul, și nu au existat alte rezultate pozitive", au scris cei de la Milan pe site-ul oficial.
Astfel, Tătăruașnu are șanse mari să își facă debutul la AC Milan în meciul cu Roma din Serie A, luni seară de la 21:45. Tătă ar putea fi titular și la meciul jucat de Milan cu Sparta Praga, joi de la 19:55.
Milan a început perfect acest sezon și are în acest moment patru victorii din patru meciuri. Patronii clubului au fost la un pas spre sfârșitul sezonului trecut să îl înlocuiască pe Stefano Pioli cu Ralf Rangnick, însă în cele din urmă milanezii au rămas fideli actualui antrenor. Decizia s-a dovedit a fi una bună, iar acum Milan, care și-a stabilit deja două obiective importante pe piața de transferuri din iarnă, are ocazia să-și consolideze poziția de lider cu o victorie la Roma.