Scenariu bizar! 3 portari s-au accidentat în același minut, în același campionat! Motivul rar pentru care au făcut asta

Maria Olteanu

Publicat 18/03/2024 la 22:19 GMT+2

Coincidență? Trei portari s-au accidentat în același minut, în aceeași etapă, în același campionat, în trei partide diferite din Belgia. Este vorba despre Herve Koffi în KAA Gent - Charleroi, Tobe Leysen în OH Leuven - Mechelen și Maarten Vandevoordt în Westerlo - Genk, care s-au dat toți loviți din senin, în minutul 20. În spatele gestului lor a existat însă o explicație.

Portari Belgia, foto: Sporza

Articol scris de Alina Chiță
Cele trei meciuri jucate la ora 18:30 au fost oprite pentru câteva minute în jurul orei 18:51. De fiecare dată, a fost o mică accidentare a portarului. Coincidenţă? Deloc! Echipele au convenit asupra acestui lucru între ele, înainte de start.
Cei trei goalkeeperi s-au prefăcut că s-au accidentat și au cerut îngrijiri medicale pentru a le da timp colegilor și adversarilor care țin Ramadanul să-și "încarce bateriile". Conform tradiției, aceștia nu au voie să mănânce și să bea apă până la apusul soarelui.
Spre deosebire de Olanda, Liga Pro din Belgia a decis că nu va exista nicio pauză pentru musulmani, care să întrerupă postul în momentul apusului. Dar, chiar și așa, jucătorii s-au ocupat singuri de asta. Maarten Vandevoordt (Genk), Hervé Koffi (Charleroi) și Tobe Leysen (OHL) au căzut la pământ în același timp, oferindu-le momente de respiro colegilor lor.

"Pactul" făcut între jucători: "Dacă Liga Pro nu vrea să coopereze, o vom face singuri"

Ramadanul a început și majoritatea echipelor au mai mulți jucători care îl respectă. Prin urmare, ei nu trebuie să mănânce înainte de apusul soarelui. Duminică, soarele a apus la ora 18:51 și tocmai în acel moment cei trei portari au suferit brusc o mică "accidentare". Ramadanul continuă până pe 9 aprilie, iar în acel moment soarele va apune la ora 20.26.
Jucătorii nu au făcut un secret din faptul că s-a ajuns la un acord, pentr a-și regiza acele accidentări. "Mi-am sucit glezna", a glumit Vandevoordt. "Nu, desigur, a fost pentru a permite băieților care respectă Ramadanul să mănânce puțin", a recunoscut portarul la final.
Un moment amuzant l-a avut în prim-plan pe Davy Roef, portarul lui Gent, care plănuia să facă și el acest gest, dar omologul său de la Charleroi i-a luat-o înainte.
"S-a convenit să o fac în minutul 25, dar l-am văzut pe Koffi la pământ mai devreme. Se pare că aveau un program diferit", a glumit Roef, citat de Walfoot.