Scene rare! Cavani l-a strâns de gât și l-a trântit la pământ pe Mina, dar a scăpat fără avertisment

Actualizat 24/12/2020 la 11:07 GMT+2

Manchester United s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Everton și s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Angliei. Edinson Cavani s-a aflat în prim-plan în partida de pe Goodison Park atât în mod pozitiv, cât și negativ.

Cavani l-a strâns de gât pe Yerry Mina, în Everton - Manchester United 0-2

Credit imagine: Twitter

Edinson Cavani a marcat primul gol al meciului dintre Everton și Manchester United, din sferturile Cupei Ligii, în minutul 88. Scenariul putea fi cu totul altul, din cauza unui gest complet lipsit de fairplay din partea vârfului lui United. În minutul 52, Cavani l-a apucat de gât pe Yerry Mina, fundașul lui Everton, chiar sub privirile arbitrului central Andrew Madley.
Faza respectivă a fost parcă desprinsă din sporturile de contact. Cavani l-a apucat de gât pe Mina, apoi l-a ridicat și l-a trântit la pământ.

Vizibil afectat, columbianul a rămas întins pe gazon, însă n-a fost îndeajuns pentru a-l impresiona pe central. În mod incredibil, Madley nu i-a oferit vreun avertisment atacantului uruguayan, deși pe reluări se poate vedea clar momentul în care acesta privește către Cavani și Mina.

Cavani l-a strâns de gât și l-a trântit la pământ pe Yerry Mina, în Everton - Manchester United 0-2

În Cupa Ligii, tehnologia VAR este folosită abia din faza semifinalelor, motiv pentru care decizia finală a rămas la latitudinea arbitrului central.
"Cavani ar fi văzut cartonașul roșu dacă exista sistemul VAR", a scris Gary Lineker, fostul mare jucător englez.

Reacția neașteptată a lui Solskjaer, după ce Cavani l-a strâns de gât pe Yerry Mina, în Everton - Manchester United 0-2

La rândul său, Ole Gunnar Solskjaer a vorbit despre momentul inedit petrecut pe Goodison Park, însă nu s-a arătat deloc deranjat. Din contră, managerul lui United a făcut trimitere la o întâlnire mai veche dintre Cavani și Mina, într-un meci de la Copa America, care chiar i-a plăcut.
"Doi sud-americani care au mai avut clinciuri și înainte, s-au întâlnit în preliminariile pentru Copa America. A fost un adevărat meci de fotbal, cu fani, tackling-uri, cartonașe galbene, șanse la ambele porți, mi-a plăcut", a spus Solskjaer, la finalul meciului.
Cavani a rămas pe teren până la sfârșitul meciului și a deschis scorul spre final. Uruguayanul a punctat în minutul 88, după o pasă a lui Martial. Același Martial a trecut la finalizare în prelungiri și a calmat definitiv spiritele, după un assist al lui Rashford.
În semifinale, Manchester United se va duela cu rivala locală, Manchester City. În celălalt meci, Tottenham va primi vizita formației din Championhip, Brentford.
Până la meciul din Cupa Ligii, United mai are de disputat 3 meciuri în Premier League. Trupa lui Solskjaer va juca sâmbătă (ora 14:30), în etapa de Boxing Day, un adevărat derby pe terenul lui Leicester. Partida de pe King Power Stadium va fi transmisă în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1 și Eurosport Player.