Ianis n-a reușit să-și ajute echipa în cele 30 de minute avute la dispoziție. Hearts a avut un gol anulat în prima repriză, după ce inițial arbitrul central validase golul. În cele din urmă, Bozanic a dat lovitura pentru Hearts în minutul 58, după o pasă expediată de Moore.
Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 63, în locul lui Ryan Jack. Mijlocașul român n-a reușit să facă diferența și în această partidă, iar Rangers a părăsit Cupa Scoției în faza sferturilor.
La finalul partidei, Steven Gerrard s-a arătat extrem de dezamăgit de prestația elevilor săi, care nu au avut aceeași dorință ca managerul englez. Fostul căpitan al lui Liverpool a dezvăluit că are nevoie de timp de gândire pentru a lua o decizie în ceea ce privește viitorul său și al formației de pe Ibrox Stadium.
Scottish Premiership
Cât câștigă anual Ianis Hagi din colaborările cu marile branduri internaționale
ACUM 8 ORE
"Este cel mai dificil moment de când am ajuns pe banca lui Rangers. Mă simt teribil. Am nevoie să mă gândesc serios unde suntem ca grup. O să am timp de gândire 24-48 de ore să ajung la o concluzie. Îmi doream extrem de mult să câștigăm astăzi și să ne calificăm. Eram disperat să obținem victoria, dar se pare că sentimentul n-a fost același printre jucătorii mei.
Eu și staff-ul meu ne-am dedicat total în ultimele 20 de luni acestei echipe, i-am susținut pe jucători atât pe teren, cât și în afara lui. I-am ajutat să se dezvolte. Este foarte greu să simți aceeași frustrare odată cu trecerea fiecărei etape. Să nu vorbim despre titlu. Astăzi am jucat un sfert de finală, iar prestația echipei a fost sub așteptări. Îmi asum întreaga responsabilitate și știu că am dezamăgit suporterii.", a spus Gerrard.
Eliminată din Cupa Scoției, Rangers mai rămâne în cursa pentru alte 2 trofee: titlul de campioană în Scoția și Europa League. Formația lui Steven Gerrard nu va avea o misiune ușoară în niciuna din cele 2 competiții. În campionat, Rangers se află la 12 puncte în spatele liderului Celtic, în timp ce în Europa League o va întâlni, în "optimi" pe Bayer Leverkusen, formație aflată în mare formă în Bundesliga.
În cazul în care Steven Gerrard ar demisiona de la Rangers, situația s-ar putea complica pentru Ianis Hagi. Mijlocașul român a fost adus pe Ibrox Stadium la insistențele lui Gerrard, care a fost fermecat de calitatea tehnică a lui Ianis. Dacă tehnicianul englez ar părăsi formația scoțiană, postul de titular al lui Hagi Jr. ar putea fi pus în pericol și, în același timp, clauza de cumpărare definitivă ar putea fi privită cu alți ochi de viitorul antrenor.

Ianis Hagi, rezervă la Rangers după 7 meciuri

Steven Gerrard, tehnicianul lui Glasgow Rangers, a decis să-l odihnească pe Ianis în această partidă, după ce mijlocașul român a început ca titular ultimele 7 meciuri ale formației scoțiene.
Ianis Hagi a contribuit decisiv la calificarea lui Rangers în "optimile" Europa League. Internaționalul român a înscris o "dublă" în partida tur, împotriva celor de la Braga, pentru ca în retur să ofere o pasă de gol minunată, pentru Kent.
Mijlocașul de 21 de ani a reușit 3 goluri și 2 assist-uri în cele 8 apariții pentru formația de pe Ibrox Stadium.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Ianis Hagi, despre perioada petrecută în carantină: "A fost extrem de greu!" Ce a învățat la Rangers
24/09/2021 LA 15:23
"Un jucător de speriat!" Reacția presei din Scoția după prestația bună a lui Ianis Hagi
23/09/2021 LA 11:54