Update
Derby-ul campionatului Scoției s-a terminat la egalitate, scor 1-1, un rezultat echitabil ținând cont de ceea ce s-a întâmplat pe teren. Celtic a fost mai motivată și a condus cu 1-0 prin golul lui Mohamed Elyounoussi din minutul 23, dar Rangers a egalat prin Morelos în minutul 38.
Ambele formații au avut ocazii să câștige, dar tabela a rămas intactă până la final. Deja campioană Rangers s-a mulțumit în final cu această remiză, care păstrează cifra 0 în dreptul înfrângerilor din acest sezon în campionat pentru echipa lui Gerrard. Totuși, Rangers a ratat șansa unei a 3-a victorii în acest sezon împotriva marii rivale, performanță pe care echipa de pe Ibrox Park nu a mai reușit-o din stagiunea 1999-2000. Cele 2 echipe se vor mai duela o dată în acest campionat, în play-off.
Scottish Premiership
Ianis Hagi, unul dintre cei mai buni jucători de la Rangers în remiza cu Hearts! Ce note a primit
ACUM O ZI
Ianis Hagi a fost titular la Rangers, dar nu a avut realizări deosebite, el jucând în nota echipei și fiind înlocuit în minutul 65 cu Arfield.

Celtic-Rangers, LIVETEXT

min.38: Goooooool Rangers! Morelos reușește să egaleze cu o lovitură de cap din 2 metri, după ce Balogun a deviat excelent o minge centrată din corner. Acesta a fost primul gol marcat de columbian într-un ”Old Firm Derby”. Celtic era singura echipă din Scoția împotriva căreia atacantul lui rangers nu marcase până acum.
min.23: Gooool Celtic! Mohamed Elyounoussi a dezghețat tabela la prima acțiune periculoasă a partidei. Norvegianul de origine marocană a marcat printr-o lovitură de cap din apropierea porții în urma unei centrări perfecte a lui Edouard.

Celtic-Rangers, echipele de start

Celtic: Bain - Kenny, Welsh, Ajer, Laxalt - Turnbull, Brown, McGregor - Christie - Elyounoussi, Edouard
Rezerve: Barkas, Bitton, Duffy, Forrest, Griffiths, Klimala, Rogic, Soro, Taylor
Antrenor: John Kennedy
Rangers: McGregor - Balogun, Goldson, Helander, Barisic - Kamara, Davis, Aribo - Hagi, Morelos, Kent
Rezerve: McLaughlin, Basey, Zungu, Patterson, Wright, Roofe, Arfield, Defoe, Itten
Antrenor: Steven Gerrard
Știrea inițială
Glasgow Rangers s-a încoronat deja campioana Scoției în urmă cu 2 săptămâni, după victoria cu 3-0 contra lui St. Mirren și egalul celor de la Celtic cu Dundee United. De atunci, echipa la care joacă Ianis Hagi a suferit o eliminare dureroasă din optimile Europa League, iar meciul cu Celtic este prilejul ideal pentru o revanșă față de fani.
Chiar dacă meciul este lipsit de orice miză, duelurile din "Old Firm Derby" au adus întotdeauna încleștări incredibile și cu siguranță jucătorii vor lăsa orice menajamente deoapare și astăzi. Aceasta va fi cea de-a 423-a partidă directă dintre cele 2 formații, care au o rivalitate de peste 130 de ani.
În primele 2 meciuri din această stagiune, Rangers s-a impus de fiecare dată (2-0 și 1-0), iar formația lui Gerrard va încerca și al al 3-lea succes. Ultima dată când Rangers a câștigat 3 derby-uri într-un sezon se întâmpla în stagiunea 1999-2000.

Celtic-Rangers | Ianis Hagi, titular în derby-ul Scoției

După ce nu a fost folositb deloc în returul duelului cu Slavia Praga din Europa League, Ianis Hagi face parte din primul 11 al campioanei Scoției. La precedentul derby, Ianis a fost introdus în repriza secundă și a avut o evoluție foarte bună, aplaudată de presa britanică.
Deși în fotbalul britani se obișnuiește ca echipa campioană să aibă parte de o gardă de onoare din partea adversarilor, cei de la Celtic au confirmat că nu vor face acest gest la meciul de astăzi.
Pe cine vor alege șeicii de la Newcastle în locul lui Bruce? Lista impresionantă a candidaților
12/10/2021 LA 05:57
Ce sfat a primit Hagi după vestea că Mourinho îl vrea la Roma: "Gerrard nu va dori să-l piardă"
02/10/2021 LA 16:31