• UPDATE / Defoe majorează avantajul gazdelor în minutul 90+2 din pasa lui Ianis Hagi.
  • UPDATE / Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 84 în locului lui Morelos, autorul golului 2 pentru Rangers.
  • UPDATE / Roofe reușește dubla în minutul 58.
  • UPDATE / Primă repriză nebună pe Iborx Stadium! Rangers e iar în avantaj la doar 6 minute distanță de la primul gol. Morelos este autorul celei de-a doua reușite.
  • UPDATE / Celtic egalează după doar 3 minute de la primul gol înscris în meci, prin Edouard.
  • UPDATE / Rangers deschide scorul în minutul 27 prim Roofe din pasa lui Kent! McGregor, jucătorul lui Celtic, este eliminat!
  • UPDATE / A început meciul de pe Ibrox Stadium!
Știre inițială
Ianis Hagi este în scădere de turație în Scoția. Internaționalul român are două luni de când nu a mai marcat pentru Rangers, iar Gerrard îl va ține pe banca pentru partida sezonului, derby-ul cu Celtic. Acest meci are o miză deosebită, deși echipa lui Gerrard a câștigat deja titlul cu numărul 55! Rangers vizează terminarea sezonului fără înfrângere, iar Ianis Hagi a contribuit cu 6 goluri și 9 pase de gol la acest obiectiv extraordinar.
Scottish Premiership
Ianis Hagi, despre perioada petrecută în carantină: "A fost extrem de greu!" Ce a învățat la Rangers
IERI LA 15:23
În acest sezon, echipa lui Ianis Hagi a fost, de departe, cea mai bună echipă din campionat. Diferența față de Celtic este de 20 de puncte, cu trei etape înaintea finalului.
Scoțienii scriu că Gerrard a remarcat forma slabă a lui Ianis Hagi din ultima vreme, iar în derby-ul de astăzi va fi înlocuit în primul 11 de către Joe Aribo.
Primul 11 Rangers pentru derby-ul cu Celtic
McGregor - Tavernier, Goldson, Simpson, Barisic - Kamara, Davis - Aribo, Roofe, Kent - Morelos

Old Firm, derby-ul istoric al Scoției

Rangers - Celtic este unul dintre cele mai importante derby-uri din Europa. Ambiții uriașe, conotații religioase și politice, pasiune fără limite, dar și fotbal frumos. Totul se găsește din 1888 în acest meci în care fotbalul unește și dezbină într-un mod unic timp de 90 de minute.
Până acum, s-au disputat 424 de partide la Glasgow, iar Rangers are un avantaj foarte mic. Celtic are 159 de victorii, iar rivala din capitala Scoției a ajuns la 165.
Ultimul meci direct a avut loc acum 2 săptămâni. Rangers s-a impus, 2-0 în Cupa Scoției, în fața rivalilor de la Celtic.
Old Firm Derby, episodul 425, va fi astăzi de la ora 14 și va fi în format Livetext pe Eurosport.ro.