Rangers s-a impus la limită pe terenul lui Livingston, scor 1-0, grație unui gol înscris pe final de Morelos. În minutul 87, atacantul columbian a profitat de o respingere a portarului gazdelor și a trimis în plasă.
Ianis Hagi a fost lăsat pe bancă de Gerrard, prima oară după 6 meciuri.
Rangers și-ar putea asigura matematic titlul de campioană a Scoției în weekend. Pentru asta, trupa lui Gerrard trebuie să câștige meciul cu St. Mirren (sâmbătă, ora 17:00), iar Celtic, aflată pe locul 2, să piardă pe terenul lui Dundee United (duminică, ora 14:00).
Scottish Premiership
Ianis Hagi s-a întors în Scoția! Care este starea fotbalistului după primele antrenamente
ACUM 12 ORE
După 31 de etape, Rangers are un avans de 18 puncte față de marea rivală din Glasgow și nu mai poate rata cel de-al 55-lea titlu din istorie.

Livingston - Rangers 0-1. Gerrard, eliminat după ce s-a certat cu arbitrul: "Nu vorbești cu mine?!"

Presiunea din cursa pentru titlu și-a spus cuvântul la pauza meciului cu Livingston. Steven Gerrard a răbufnit la adresa arbitrului după o fază controversată petrecută pe finalul primei reprize.
Cei de la Rangers au cerut penalty la intervenția portarului Max Stryjek asupra lui Morelos. Arbitrul central John Beaton n-a dictat lovitură de la 11 metri, spre disperarea atacantului lui Rangers.
În cele din urmă, Morelos s-a ales cu cartonaș galben pentru simulare, lucru care l-a enervat și mai tare pe Gerrard. Managerul lui Rangers nu s-a putut abține și a mers să-l confrunte pe arbitrul partidei.
"Nu vorbești cu mine?!", l-a întrebat Gerrard pe Beaton.
"Nu pot", i-a răspuns arbitrul.
Extrem de nervos, Gerrard a continuat pe un ton și mai acid: "Știu de ce nu vorbești cu mine... pentru că ai greșit la acea fază! Nu se poate așa ceva!".
Inițial, Gerrard a fost avertizat cu cartonaș galben. Managerul lui Rangers a continuat însă să-i reproșeze arbitrului, iar acesta l-a eliminat înainte să intre la vestiare.
Gerrard a urmărit repriza secundă din tribune și riscă să facă același lucru și la partida din weekend, care se poate dovedi decisivă pentru titlu. Tehnicianul englez își va afla pedeapsa din partea oficialilor scoțieni în următoarele zile.
Informații de ultimă oră despre starea lui Ianis Hagi! Ce a declarat Steven Gerrard
10/09/2021 LA 16:20
Ianis Hagi, la reducere! Câți bani vrea Rangers în schimbul românului după eliminarea din UCL
21/08/2021 LA 09:06