Prima reacție a lui Steven Gerrard, după ce Rangers a devenit campioană în Scoția

Publicat 07/03/2021 la 20:58 GMT+2

Rangers a devenit campioană matematic în Scoția după o așteptare de 10 ani! Formația pregătită de Steven Gerrard a dominat clar sezonul din Premiership, iar astăzi și-a asigurat titlul mult visat.

gerrard hagi

Rangers a cucerit matematic cel de-al 55-lea titlu de campioană a Scoției. Trupa de pe Ibrox a profitat de pasul greșit făcut de marea rivală Celtic pe terenul lui Dundee United, scor 0-0.
După 32 de etape scurse din sezonul regulat, Rangers are 20 de puncte peste Celtic, avans care îi asigură coroana în Premiership.
Până acum, trupa pentru care evoluează și internaționalul român Ianis Hagi a înregistrat 28 de victorii și 4 remize, reușind să înscrie 77 de goluri și primind numai 9.

Steven Gerrard și-a lăudat la scenă deschisă jucătorii, după ce Rangers a câștigat primul titlu în Scoția după o așteptare de 10 ani.
Managerul trupei de pe Ibrox a spus că antrenează un grup format din "tineri neînfricați, calmi și cu capul pe umeri":
"În primii ani trebuie să recunosc că m-am bazat pe unii jucători, am avut nevoie de timp pentru a crea o echipă.
Acum vedeta este echipa, nu există niciun egoist, toți se pun în slujba celorlalți. Este un spirit fantastic. Credeam că vom fi mai crispați odată cu trecerea timpului, pentru că ne lipsea experiența.
Dar ce am reușit arată forța acestui grup. Am niște tineri neînfricați și niște tipi calmi și cu capul pe umeri. De acum, vrem mai mult și vom realiza mai mult", a spus Steven Gerrard, după ce Rangers a câștigat matematic titlul în Scoția.
Ianis Hagi și colegii săi au declanșat fiesta la baza de antrenament a lui Rangers, cu șampanie și cântece.

Ce a postat Ianis Hagi, după ce a devenit campion în Scoția alături de Rangers

Imediat după ce au devenit campioni în Scoția, Ianis Hagi și colegii săi au început sărbătoarea. Jucătorii lui Rangers au imortalizat momentul cu un banner uriaș cu inscripția "Rangers, 55 de titluri".
Rangers, campioană în Scoția
Ianis a postat un mesaj și pe contul de Twitter. Mijlocașul de 22 de ani a postat un gif cu celebrarea sa de după gol, alături de descrierea "55 delivered" (n.r. - titlul 55 a fost livrat).

Ianis Hagi, din nou decisiv la Rangers! Românul a marcat în meciul cu St. Mirren

Ianis Hagi a marcat ultimul gol pentru Rangers înainte ca trupa lui Gerrard să-și asigure matematic titlul în Scoția.
Ieri după-amiază, formația de pe Ibrox a învins-o pe St. Mirren, scor 3-0, în etapa a 31-a din Scoția.
Kent a deschis scorul pe Ibrox în minutul 14, iar Morelos a dublat avantajul trupei lui Gerrard 2 minute mai târziu. Ianis Hagi a stabilit scorul final în debutul reprizei a doua, cu un șut la colțul scurt, din interiorul careului.