Rangers - St. Mirren 3-0. Ianis Hagi și colegii săi au sărbătorit victoria alături de fani

Actualizat 06/03/2021 la 19:50 GMT+2

Rangers s-a impus categoric în fața lui St. Mirren, scor 3-0, și se află la un singur pas de primul titlu de campioană a Scoției după o așteptare de 10 ani.

Rangers a învins-o pe St. Mirren, scor 3-0, în etapa a 31-a din Scoția și se află foarte aproape de cucerirea primului titlu de campioană după o pauză de 10 ani.
Kent a deschis scorul pe Ibrox în minutul 14, iar Morelos a dublat avantajul trupei lui Gerrard 2 minute mai târziu. Ianis Hagi a stabilit scorul final în debutul reprizei a doua, cu un șut la colțul scurt, din interiorul careului.
Mijlocașul român a ajuns la 7 goluri înscrise în actualul sezon, în toate competițiile.

Mii de fani s-au adunat în afara stadionului Ibrox înaintea partidei și au rămas acolo până la final.
După meci, Ianis și colegii săi au mers la ieșirea din colțul arenei pentru a-i saluta pe suporterii scoțieni.

Rangers - St. Mirren 3-0. Echipa lui Ianis Hagi, la un singur pas de titlul din Scoția

În urma victoriei în fața lui St. Mirren, liderul Rangers a acumulat 88 de puncte și are un avans de 21 de puncte față de marea rivală Celtic, aflată pe locul secund.
Trupa lui Gerrard ar putea să-și asigure matematic titlul încă din această etapă. Pentru asta, Celtic trebuie să piardă duelul de pe terenul lui Dundee United, programat mâine (ora 14:00).
Interesant este că Rangers va juca în etapa următoare chiar cu Celtic. Dacă "alb-verzii" vor câștiga mâine cu Dundee, atunci trupa lui Gerrard s-ar putea încorona campioană, cu o victorie, chiar pe terenul marii rivale, pe 21 martie (ora 14:00).
De-a lungul timpului, Rangers a cucerit 54 de titluri în Scoția.