Rangers a obținut un singur punct în meciul cu Hearts, din a noua etapă a campionatului Scoției, partida încheindu-se cu scorul de 1-1.
Ianis Hagi a fost titular în meciul de sâmbătă după-amiază, evoluând 75 de minute. Chiar dacă nu a reușit să înscrie, românul s-a făcut remarcat pe teren, contribuind la faza golului lui Rangers. În minutul 40, mijlocașul în vârstă de 22 de ani a preluat o pasă de la un coechipier, a înaintat în flancul drept trecând de mai mulți adversari, iar apoi a centrat în careu.
Balonul a fost respins de jucătorii din apărarea lui Hearts, însă doar până la Lundstram care a deschis scorul cu un șut puternic, cu latul.
Aston Villa – Leicester sau Gerrard vs. Rodgers | Când unul dintre mentori îți devine rival
IERI LA 04:23
Rangers a ratat victoria în ultimele secunde ale partidei, echipa lui Steven Gerrard fiind egalată în minutul 90, în urma reușitei lui Halkett.

Ianis Hagi, printre cei mai buni jucători de pe teren

După evoluțiile bune de la echipa națională, Ianis Hagi a făcut un meci bun și în Scoția. Conform statisticii SofaScore, românul a avut 86% din pase reușite, a câștigat peste 50% dintre dueluri și a trimis 4 șuturi periculoase, dintre două pe lângă poartă, fiind notat cu 7,2.
Publicația RangersReview i-a acordat mijlocașului nota 7, notând că românul a orchestrat atacurile echipei sale pe tot parcursul meciului, faptul că a fost folosit ca număr 10 dându-i libertatea de a alerga și de a crea ocazii pe teren.
În plus, jurnaliștii de la The Scotsman i-au dat nota 8, scriind că Ianis Hagi "a fost cu siguranță cel mai bun jucător din atacul lui Rangers și poate cel mai bun de pe teren. A fost o amenințare constantă înainte de a fi schimbat, în minutul 75".
În acest moment, Rangers este lider în Premiership, cu 20 de puncte, cu unul mai mult decât Hearts, care ocupă a doua poziție a clasamentului.
Pentru echipa lui Ianis Hagi urmează joi, de la ora 22:00, duelul cu Brondby, din a treia etapă a grupelor Europa League.