În criză profundă în Premier League, Wolverhampton a pierdut la debutul în grupele Europa League chiar pe teren propriu în fața portughezilor de la Braga. Dudelange a câștigat spectaculos în Cipru, în timp ce Basel a învins categoric pe teren propriu o echipă cu o cotă ridicată în Rusia.

Austria la putere

Șocul primei etape din acest sezon Europa League a fost produs de debutanta Wolfsberger. Echipa din Austria a câștigat cu 4-0 pe teren lui Monchengladbach, fostă dublă câștigătoare a trofeului în anii 70. A fost o seară neagră pentru nemți, Semifinalista de anul trecut Frankfurt a pierdut acasă cu 3-0 în fața lui Arsenal. Cealaltă reprezentantă a Austriei, Linz a debutat în grupele europene cu un succes în fața lui Rosenborg, 1-0.
Denis Alibec, dorit în Turcia și Rusia! Ce le-a transmis șefilor de la CFR Cluj
IERI LA 11:01

Luxemburghezii șochează din nou

Dudelange s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în grupele Europa League, dar abia acum a obținut prima victorie. Atacantul care i-a dat CFR-ului trei goluri în playoff-ul de anul trecut, Sinani a dat lovitura și în Cipru. Luxemburghezul de 22 de ani născut la Belgrad a marcat de două ori în succesul cu 4-3 de pe terenul lui APOEL. Sezonul trecut, Dudelange a făcut un singur punct într-o grupă infernală cu Milan, Olympiacos și Betis. Acum, campioana din Luxemburg are o șansă de a merge în primăvara europeană din această grupă din care mai fac parte Sevilla și Qarabag.

Espirito Santo sub presiune

Calificarea în grupe Europa League nu e mereu o veste bună. Nuno ESpirito Santo a făcut oun sezon foarte bun cu Wolverhampton, a reușit calificarea în premieră în faza grupelor, dar acum echipa sa suferă. Wolverhampton este pe penultimul loc în Premier League și a pierdut cu 1-0, pe teren propriu, în fața portughezilor de la Braga. Basel în revenire După un an în care a văzut grupele europene la tv, Basel a revenit spectaculos. 5-0 cu Krasnodar, liderul Rusiei, este dovada că Basel are în continuare ceva de spus în Europa. Mai mult rezevă la Basel, mijlocașul Kevin Bua a reușit o dublă în disputa cu rușii.

Cinci goluri și spectacol total

Meciul serii a fost în Olanda. Puștiul minune Malen a marcat din nou în victoria spectaculoasă a lui PSV Eindhoven, 3-2 cu Sporting Lisabona. În ultimele șase meciuri, Malen a ajuns la nouă goluri pentru PSV și naționala mare a Olandei.

Karius a fost din nou omul negru

Neamțul Karius a gafat în poarta lui Beșiktaș, iar turcii au pierdut dramatic în minutele de prelungiri la Bratislava. Slovan a reușit să marcheze golurile victiorie cu 4-2 în minutele 94 și 95. Roma e pe val După venirea antrenorului portughez Paulo Fonseca, Roma joacă spectaculos și câștigă. După 4-2 în Serie A cu Sassuolo, romanii au dat din nou patru goluri, dar în Europa League. Dzeko a fost printre marcatori în victoria cu 4-0 în fața turcilor de la Istanbul Bașakșehir. Manchester "1-0" United Ole Gunnar Solskjaer este critivat pentru jocul lui Manchester United, dar victoriile au început să vină. 1-0 cu Leicester în Premier League a fost urmat de 1-0 cu Astana în Europa League. Puștiul de 17 ani Greenwood a adus fericirea pe Old Trafford cu un sfert de oră înainte de final.

Rezultate complete din prima etapa a gruperlor Europa League

APOEL - Dudelange 3-4 (Pavlovic, De Vincenti, Pavlovic / Sinani, Bernier, Stolz, Sinani)
Qarabag - Sevilla 0-3 (Chicharito, Munir, Oliver Torres) Dinamo Kiev - Malmo 1-0 (Buyalskyy)
FC Copenhaga - Lugano 1-0 (Micahel Santos)
Basel - Krasnodar 5-0 (Bua, Bua, Zuffi, Vilhena (a), Okafor)
Getafe - Trabzonspor 1-0 (Angel)
PSV Eindhoven - Sporting 3-2 (Malen, Coastes (a), Baumgartl / Bruno Fernandes, Pedro Mendes)
Linz - Rosenborg 1-0 (Holland)
Rennes - Celtic 1-1 (Niang / Christie)
CFR Cluj - Lazio 2-1 (Deac, Omrani / Bastos)
Frankfurt - Arsenal 0-3 (Willock, Saka, Aubameyang)
Standard Liege - Guimaraes 2-0 (Hanin (a), M'Poku)
Wolfsburg - Oleksandria 3-1 (Arnold, Mehmedi, Brekalo / Banada)
Gent - St.Etienne 3-2 (David, David, Perrin (a) / Khazri, Kaminski (a))
Roma - Istanbul Bașakșehir 4-0 (Caicara (a), Dzxeko, Zaniolo, Kluivert)
Monchengladbach - Wolfsberger 0-4 (Weissman, Leitgeb, Ritzmaier, Leitgeb)
Wolverhamton - Braga 0-1 (Ricardo Horta)
Slovan Bratislava - Beșiktaș 4-2 (Sporar, Sporar, Ljubicic, Rharsalla / Ljajic, Bozhikov)
Man Utd - Astana 1-0 (Greenwood)
Partizan - Alkmaar 2-2 (Natcho Natcho / Stengs, Boadu)
Porto - Young Boys 2-1 (Tiquinho, Tiquinho / Nsame)
Rangers - Feyenoord 1-0 (Ojo)
Ludogorets - ȚSKA Moscova 5-1 (Wanderson, Lukoki, Keșeru, Keșeru, Keșeru / Diveev)
Espanyol - Ferencvaros 1-1 (Vargas / Javi Lopez)
Barcelona i-a găsit deja un înlocuitor lui Dembele! Cine e fotbalistul dorit de Xavi pe Camp Nou
IERI LA 08:33
FCSB, remiză cu Mioveni, într-un amical. CFR a avut viaţă grea cu o echipă de liga a 4-a spaniolă
15/01/2022 LA 13:09