Selecționerul Danemarcei, contrariat că România nu atacă. Ce i-a zis Mutu, în timpul meciului

Actualizat 18/11/2020 la 07:41 GMT+2

România U21 - Danemarca U21 1-1 | Adrian Mutu a dezvăluit că a jucat la egal confruntarea cu Danemarca, știind că o remiză ne califică la turneul final de anul viitor. Antrenorul nordicilor se aștepta ca tricolorii să fie mai ofensivi.

Adrian Mutu a dus România U21 la al 3-lea turneu final din istorie

Înainte de confruntarea de la Ploiești, lucrurile păreau destul de clare pentru Ianis Hagi&Co, în sensul că, pentru a nu depinde de rezultatele directe, aveam nevoie de o victorie. Danemarca era deja calificată de pe primul loc, astfel că partida avea doar importanță statistică pentru adversari.
Din fericire pentru noi, odată partida începută, a venit informația că și un egal e suficient pentru calificarea la Euro U21. Pentru că Scoția a pierdut în Grecia, iar Belgia a cedat în Bosnia.
Ca atare, mai ales în a doua repriză, România U21 a jucat extrem de precaut, lucru care l-a contrariat pe selecționerul spaniol al danezilor, care probabil nu era la curent cu "indirectele". Adrian Mutu a dezvăluit ce discuție a purtat cu Albert Capellas, în timpul meciului, și a explicat de ce tricolorii au fost atât de prudenți: selecționerul și-a adus aminte de celebra partidă de la Copenhaga, din 2003.
"Mai contează că am avut emoții? Mi-a mai spus cineva că de ce n-am riscat, de ce nu m-am dus să câștig. Am mai făcut așa acum 17 ani (n.r. - trimitere la Danemarca - România 2-2, când s-a ratat calificarea la EURO 2004) și am rămas cu buza umflată în ultima secundă.
Cu Capellas vorbeam în spaniolă și mă întreba: 'Ce faci?', iar eu îi spuneam 'Ce faci tu? De ce să risc? Ce fac, mă bat singur?'. Sunt momente în care trebuie să te gândești la obiectivul principal. Dacă luam gol, era tragedie totală. Ce a zis el? Hai să risc acum, un minut (n.r. - pe final, Danemarca a avut o ocazie, după un atac pozițional). Eu l-am lăsat să iasă și era să ia bătaie (n.r. - pe contra-atac, Mățan a avut o șansă de a înscrie).
Am jucat și noi fotbal și știm momentele astea. Suntem tineri, suntem tineri, dar nici chiar așa...", a dezvăluit Adi Mutu, la Digi Sport.

România la Euro 2021 | Format unic pentru competiție

Campionatul European din 2021, găzduit de Ungaria și Slovenia, se va disputa într-un format unic, format din două faze. Meciurile din faza grupelor sunt programate în intervalul 24 - 31 martie, în timp ce fazele eliminatorii se vor desfășura după două luni de pauză, în perioada 31 mai - 6 iunie.
Băieții lui Adrian Mutu își vor afla adversarele din grupă joi, 10 decembrie, în urma tragerii la sorți organizată la Nyon. Cele 16 echipe calificate vor fi împărțite în patru grupe, gazdele Ungaria și Slovenia urmând să fie repartizate automat în grupa A, respectiv B. Celelalte formații vor fi distribuite în funcție de coeficient. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală. Ultimul act al EURO 2021 U21 este programat pentru 6 iunie, la Ljubljana.