Echipa lui Leo Grozavu a învins datorită golurilor marcate de Fulop în minutul 20, olandezul Anass Achahbar la 15 minute de la reluarea jocului și Karanovic în 86. Chiar dacă moldovenii sperau la un miracol, echipa lui Mircea Rednic nu a putut reveni după înfrângerea usturătoare din tur, 1-5 și a fost eliminată.
Așadar Sepsi și FCSB se vor întâlni în finala Cupei României care se va disputa pe 22 iulie pe stadionul Petrolului, Ilie Oană.
FCSB și-a asigurat locul în finala de la Ploiești după ce a învins-o cu 1-0 pe marea rivală Dinamo. Soarta calificării era însă în mare parte stabilită după ce echipa lui Bogdan Argeș Vintilă s-a impus cu 3-0 în turul din Ștefan cel Mare.
Suarez a atins o bornă istorică! Doar Ronaldo și Ibrahimovic se pot lăuda cu o asemenea performanță
ACUM 7 MINUTE

Cupa României | FCSB - Dinamo 1-0. "Roș-albaștrii" s-au calificat în finală

Prima ocazie periculoasă a lui Dinamo a venit abia în minutul 28. Mihai Popescu a șutat de la 25 de metri pe lângă poarta lui Udrea, după ce Sin a trimis în zid, din lovitură liberă, în primă fază. Dinamo a început mai bine repriza secundă și s-a aflat foarte aproape de egalare. Ionuț Șerban a trims periculos din lovitură liberă, dar goalkeeper-ul FCSB-ului a reușit să intervină excelent.
După faza respectivă, elanul formației lui Adrian Mihalcea s-a diminuat semnificativ, iar FCSB a preluat controlul partidei. Coman, Tănase și Man puteau să dubleze avantajul oaspeților, însă șuturile lor s-au oprit fie în bară, fie în brațele lui Straton.
Grație succesul cu 1-0 (4-0, la general) împotriva lui Dinamo, FCSB continuă lupta pentru singurul obiectiv rămas în stagiunea curentă: cucerirea Cupei României.

Dinamo speră la calificarea la masa verde în finala Cupei României

Chiar dacă oficialii FRF au avertizat că nu va fi cazul, Dinamo este hotărâtă să meargă până la capăt în încercarea de a se califica în finala Cupei României la masa verde.
Conducerea lui Dinamo a decis să sesizeze Federația Română de Fotbal cu privire la dreptul de joc al lui Andrei Vlad la meciul tur cu FCSB din semifinalele Cupei României, pierdut pe teren propriu cu 0-3. "Câinii roșii" au aflat că goalkeeperul "roș-albaștrilor” n-ar fi avut drept de joc pentru acea partidă, din cauza cumului de cartonașe galbene.
Vlad avea două cartonaşe galbene primite în "optimi" şi "sferturi". Regulamentul Disciplinar al Federaţiei prevede însă că avertismentele sunt anulate înainte de sferturile de finală.În schimb, în ROAF momentul anulării cartonașelor galbene este înainte de optimile de finală. Mai mult, apelul "câinilor" are șanse mici de izbândă și pentru că sesizarea n-a fost făcută imediat după meci, așa cum scrie în regulament.
Primul club important care spune un "NU" răspicat pariurilor. "Distruge vieți"! Decizia luată
Klopp a fost la un pas să se bată cu Milner: "Puteai vedea în ochii lui Jurgen că nu va da înapoi"