Debutul atacantului de 18 ani a reprezentat un moment extraordinar pentru fotbalul mondial. Daniel face parte din a treia generație a familiei Maldini care joacă pentru AC Milan, după bunicul său Cesare (între 1954 și 1966) și tatăl său Paolo (1984-2009). Dacă cei doi jucători legendari ai Milanului au evoluat pe postul de fundaș, Daniel nu respectă această regulă, tânărul preferând poziția de atacant.
Daniel Maldini a fost introdus în prelungirile partidei cu Verona de Stefano Pioli, în locul lui Castillejo. Jucătorul de 18 ani a strâns 12 meciuri pentru echipa de tineret a lui AC Milan, reușind să înscrie 8 goluri și să ofere 5 assist-uri. A fost pentru a 4-a oară când Daniel a primit convocarea la prima echipă a italienilor, după două partide în Serie A și una în Cupa Italiei.
Liga Campionilor UEFA
Real Madrid, în drumul spre al 15-lea trofeu în Champions League! Record uluitor al galacticilor
03/10/2022 LA 11:32
AC Milan a remizat pe teren propriu împotriva Veronei, scor 1-1. Fără Zlatan Ibrahimovic pe teren, trupa lui Pioli a avut parte de o partidă dificilă, văzându-se condusă după numai 13 minute, când Faraoni a marcat cu un șut din fața porții.
Calhanoglu a restabilit egalitatea în minutul 29, cu o execuție din lovitură liberă, deviată de zidul Veronei. În urma egalului de astăzi, Milan a rămas pe locul 8 în Serie A, la 7 puncte în spatele locurilor de Champions League.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Cine sunt fotbaliștii cu cele mai multe trofee Champions League câștigate! Un singur jucător are 6
29/05/2022 LA 06:18