Pasalic a deschis recitalul de goluri pentru Atalanta după numai 2 minute, când a intrat în careu și a șutat violent la colțul scurt. Aflată pe penultimul loc în Serie A, Brescia a restabilit egalitatea în minutul 8, prin Torregrossa. Atacantul oaspeților a profitat de o greșeală în apărarea Atalantei și l-a învins pe goalkeeper-ul Sportiello cu un șut plasat, din interiorul careului.
Apoi, jucătorii Atalantei au înscris de 3 ori într-un interval de 5 minute, ducând scorul la 4-1 la finalul primei reprize. De Roon (min 25), Malinovsky (min 28) și Zapata (min 30) și-au trecut numele pe lista marcatorilor și au decis soarta partidei după numai jumătate de oră.

Atalanta, la al 8-lea meci în care marchează cel puțin 4 goluri

Dovada că Messi nu avea de gând să plece de pe Camp Nou! "Voia să mă aducă la Barcelona"
23/08/2021 LA 05:40
Festivalul de goluri a continuat și în partea secundă. Pasalic a marcat din nou în minutul 55, după o pasă oferită de Malinovsky, iar 3 minute mai târziu și-a trecut în cont primul hattrick din carieră.
Brescia a redus din diferență în minutul 83, prin Spalek. S-a încheiat 6-2 pentru Atalanta, rezultat în urma căruia formația din Bergamo a atins mai multe borne impresionante. Trupa lui Gasperini a ajuns la al 8-lea meci din sezonul curent din Serie A în care înscrie minimum 4 goluri: 3 meciuri cu 7 goluri, 1 meci cu 6 goluri, 2 meciuri cu 5 goluri și 2 meciuri cu 4 goluri.

Atalanta are cel mai bun atac din Serie A, cu 93 de goluri

În același timp, 7 jucători ai Atalantei au contribuit, fiecare în parte, la cel puțin 10 goluri (goluri + pase decisive) în stagiunea actuală din Serie A: Papu Gómez, Duván Zapata, Josip Iličić, Luis Muriel, Robin Gosens, Mario Pašalić și Ruslan Malinovskiy. Atalanta a marcat 93 de goluri în stagiunea actuală, fiind lider detașat în Italia. Inter și Lazio sunt următoarele în această ierarhie, cu câte 68 de goluri.
La nivelul celor 5 ligi de top din Europa, doar Bayern Munchen a reușit mai multe goluri în campionatul intern decât Atalanta. Bavarezii au înscris de 100 de ori, în sezonul recent încheiat în Bundesliga.
A fost a 7-a victorie a Atalantei în campionatul Italiei, de la reluarea sezonului, în urma căreia a urcat pe locul 2 în Serie A, la 6 puncte în spatele liderului Juventus. După 33 de meciuri disputate, formația pregătită de Gasperini are un avans de 2 puncte față de Inter și Lazio, care urmează să joace în această etapă.
Inter va evolua pe terenul lui Spal (16 iulie), Lazio va juca în deplasare cu Udinese (15 iulie), în timp ce Juventus va merge la Sassuolo (15 iulie).