Directorul tehnic al celor de la Milan a recunoscut că Zlatan ar putea să mai joace pentru formația pregătită de Stefano Pioli cel puțin încă un sezon, cu o singură condiție:
"Zlatan a semnat un contract de 6 luni, care include o clauză de prelungire dacă Milan reușește calificarea în grupele Champions League. În cazul în care această performanță nu este îndeplinită, vom stabili o ședință și vom discuta cu Zlatan. Dintotdeauna a existat un mod simplu de comunicare între noi, acesta fiind unul dintre motivele pentru care l-am adus în această iarnă.", a spus Maldini pentru Sky Sport Italia.
Ajuns la vârsta de 38 de ani, Ibrahimovic a revenit la Milan în această iarnă, după ce și-a încheiat contractul cu LA Galaxy. Atacantul suedez a mai evoluat în tricoul Milanului și în perioada 2010-2012, reușind să înscrie 56 de goluri în 85 de partide. De când s-a întors pe San Siro, Zlatan a contribuit semnificativ la evoluțiile trupei lui Pioli, atât în Serie A, cât și în Cupa Italiei. Zlatan și-a trecut 3 goluri și un assist în cont, după 9 meciuri jucate pentru "rossoneri" în 2020.
Serie A
Juventus și Milan au remizat în derby-ul etapei din Seria A! Torinezii, fără victorie după 4 etape
ACUM 5 ORE

Milan, de 6 ani fără emoția Champions League

După 25 de etape, Milan ocupă locul 7 în Italia, la 9 puncte în spatele ultimului loc care asigură prezența în grupele Champions League. Formația din Milano n-a mai ajuns în cea mai prestigioasă competiție intercluburi din 2014, când era eliminată în "optimi" de Atletico Madrid. Cu 2 ani în urmă, Ibrahimovic dădea o mână de ajutor la calificarea Milanului în sferturile de finală, unde "rossonerii" urmau să fie eliminați de Barcelona. La acea vreme, Zlatan reușea să înscrie de 5 ori în Champions League și de 28 de ori în toate competițiile.
Cu Ibrahimovic integralist, Milan a remizat pe terenul Fiorentinei, scor 1-1, în ultima etapă din Serie A. Rebic a deschis scorul pentru formația lui Pioli, însă Pulgar a restabilit târziu egalitatea, deși gazdele evoluau încă din minutul 62 în inferioritate numerică. Pentru "rossoneri" urmează meciul cu Genoa, programat pe 1 martie, de la ora 13:30, pe San Siro.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.