Parma și Udinese au încheiat la egalitate, scor 2-2, în runda cu numărul 22 din Serie A. Formația gazdă a condus cu 2-0 la pauză, grație golurilor marcate de Cornelius și Kucka.
Trupa lui Roberto D'Aversa a redus motoarele în repriza secundă, iar Udinese a profitat și a restabilit egalitatea. Osaka a redus din diferență în minutul 64, iar Nuytinck a smuls un punct în minutul 80.
În urma remizei cu Udinese, Parma rămâne pe penultimul loc în Serie A, la 5 puncte sub linia retrogradării.
Serie A
"Bijuteria Mihăilă străluceşte și vede Champions League". Românul, aproape de lovitura carierei
IERI LA 07:46
Dennis Man și Valentin Mihăilă au jucat la Parma și au ieșit în evidență în unele faze. Mihăilă a început ca titular și a obținut penalty-ul din care Kucka a făcut 2-0 pe tabelă, în minutul 32. Fostul jucător al Craiovei a fost înlocuit în minutul 79 cu Bruno Alves.
De cealaltă parte, Man a fost introdus pe teren în minutul 66, în locul lui Karamoh. Fostul atacant de la FCSB a avut câteva acțiuni ofensive, dar nu a reușit să înscrie.

Ce a spus Roberto D'Aversa despre Dennis Man și Valentin Mihăilă, după Parma - Udinese 2-2

Roberto D'Aversa s-a arătat mulțumit de prestațiile lui Dennis Man și Valentin Mihăilă din duelul cu Udinese.
"Știu că Gervinho era în lot, dar înainte de meci l-am trimis în tribună. A fost o decizie tehnică, este un jucător important, cu mine a fost mereu titular, dar eu vreau ca elevii mei să se comporte exemplar și în afara terenului. Este un jucător reprezentativ, trebuie să fie un exemplu pentru ceilalți.
Oricum, eu hotărâsem deja să încep cu Mihăilă, nu are legătură. Mihăilă este un jucător care ne poate ajuta mult și a jucat foarte bine. În prima repriză, echipa a avut strălucire, agresivitate, păcat că am redus ritmul pe final.
Mă confrunt cu anumite probleme, au venit jucători noi care nu vorbesc bine limba italiană și nici nu înțeleg tactica din fotbalul nostru. Dar Dennis Man progresează. A intrat și azi și a făcut-o foarte bine. Lucrează pentru a îmbunătăți toate aceste aspecte", a spus Roberto D'Aversa, la finalul meciului Parma - Udinese 2-2.

Valentin Mihăilă, elogiat în presa italiană, după prestația excelentă din Parma - Udinese 2-2

Valentin Mihăilă a fost lăudat în presa italiană după prestația sa promițătoare din duelul cu Udinese. Atacantul român a contribuit la ambele goluri. Mai întâi, în minutul 3, i-a pasat lui Pezzella, care l-a găsit în careu cu o centrare excelentă pe Cornelius.
Fostul jucător al Universității Craiova a obținut apoi un penalty, în minutul 32, pe care Kucka l-a transformat. Jurnaliștii italieni au evidențiat și faptul că Roberto D'Aversa l-a introdus pe Mihăilă în primul "11", în detrimentul experimentatului Gervinho.
"Mihăilă a fost copilul revoluției de la Parma. L-a lăsat pe Gervinho în tribună, a contribuit la primul gol și a obținut cu mare istețime penalty-ul de 2-0. Când a avut teren liber în față a fost devastator. A terminat benzina la jumătatea reprizei secunde", a scris sportparma.com.
"A fost mereu ca un ghimpe în spinarea apărătorilor adverși. A participat la acțiunea golului de 1-0 și a obținut penalty-ul prin care s-a majorat diferența. În repriza a doua a mai scăzut ritmul, de aceea primește nota 6,5 și nu 7. A fost înlocuit cu Bruno Alves, cel care este vinovat la egalare", au scris jurnaliștii tuttomercatoweb.com.

Notele primite de Dennis Man și Valentin Mihăilă, după Parma - Udinese 2-2

La final, cei doi jucători români și-au aflat notele. Potrivit Sofa Score, Mihăilă a fost cotat la 7,1 pentru contribuția sa din meciul cu Udinese, în timp ce Man a fost notat cu 6,8 pentru acțiunile din finalul meciului.
Cornelius, uriașul atacant al Parmei, a primit cea mai mare notă din meciul Parma - Udinese: 7,7.

Serie A
Allegri, criză de nervi după meciul cu Milan: "La dracu! Și ei vor să joace pentru Juventus..."
21/09/2021 LA 05:34