Paulo Dybala a deschis scorul pentru "bianconeri" după numai 3 minute, după ce a trecut elegant printre doi fundași de la Torino. Argentinianul a intrat în careu și a finalizat plasat, pe lângă goalkeeper-ul oaspeților. A fost al 11-lea gol marcat de Dybala în sezonul curent din Serie A.
Cuadrado a dublat avantajul formației lui Sarri în minutul 29, după o pasă oferită de Cristiano Ronaldo, vedeta serii. Columbianul a trimis ideal la colțul lung, lângă bară, dintr-un unghi extrem de complicat.

Cristiano Ronaldo, la primul gol din lovitură liberă, pentru Juventus

Serie A
Inter a desființat Roma lui Mourinho, chiar pe Olimpico
IERI LA 18:49
Belotti a redus din diferență în prelungirile primei reprize, din lovitură de la 11 metri. Golgheterul lui Torino a ajuns la cota 13 în stagiunea curentă.
Ronaldo a bifat o premieră în minutul 61: a transformat prima sa lovitură liberă de când a fost transferat la Juventus, în urmă cu 2 ani. Portughezul a reluat de la marginea careului, peste zid, în vinclul porții apărate de Sirigu. A fost al 25-lea gol marcat de Cristiano în stagiunea curentă din Serie A. Câștigătorul a 5 Baloane de Aur s-a apropiat la 4 goluri de Ciro Immobile, golgheterul la zi din Italia.
Scorul final a fost stabilit în minutul 87, când Djidji, fundașul lui Torino, și-a trimis mingea în proprie poartă, după o centrare expediată de Douglas Costa.

Buffon, fotbalistul cu cele mai multe meciuri în Serie A

Gianluigi Buffon a devenit fotbalistul cu cele mai multe meciuri în Serie A, de-a lungul timpului. Legendarul portar al lui Juventus a bifat a 648-a apariție în campionatul Italiei, la meciul de astăzi cu rivala locală Torino, devansându-l în ierarhia all-time pe Paolo Maldini, fosta glorie a lui AC Milan.
Buffon a debutat în Serie A la vârsta de 18 ani, pe vremea când evolua la Parma. Legendarul goalkeeper a reușit să încheie meciul din urmă cu 25 de ani fără să primească gol. În 2001, după 6 sezoane petrecute la Parma, Buffon a ajuns la Juventus, clubul său de suflet.
În cele 648 de apariții din campionatul Italiei, portarul de 42 de ani a încheiat 296 fără să primească gol. Potrivit Football Italia, Gianluigi Buffon deține recordul și pentru cea mai lungă perioadă fără gol primit în Serie A - 973 de minute, în stagiunea 2015/2016.
De-a lungul carierei sale, Buffon a cucerit 26 de trofee, printre care se numără 9 titluri de campion în Serie A, o Cupă UEFA (1998/1999) și o Cupă Mondială, cucerită alături de naționala Italiei, în 2006.
Juventus continuă lupta pentru al 9-lea titlu consecutiv în Serie A. În urma victoriei din această seară, "Bătrâna Doamnă" s-a distanțat la 7 puncte de Lazio, aflată pe locul 2, cu un meci mai puțin disputat. Formația lui Simone Inzaghi va evolua astăzi (ora 22:45) împotriva lui AC Milan, într-un meci transmis livetext pe Eurosport.ro.
Serie A
Transferul lui Cristiano Ronaldo de la Juventus la Manchester United, anchetat în Italia
03/12/2021 LA 18:03
Everton - Liverpool, meci de totul sau nimic pentru Rafa Benitez. Situaţia incredibilă în care este
30/11/2021 LA 11:55