Parma avea mare nevoie de o victorie în duelul cu Genoa, însă formația lui Roberto D'Aversa n-a reușit să apere avantajul obținut în prima repriză, după golul superb al lui Graziano Pelle.
Dennis Man a jucat tot meciul și a avut două ocazii bune. Din păcate, internaționalul român n-a reușit să înscrie.

Cum l-a ridicat în picioare Dennis Man pe patronul Parmei, în meciul cu Genoa

Serie A
Mourinho e "all-in" pentru transferul lui Ianis Hagi! Anunțul făcut azi de italieni
IERI LA 11:12
Prima șansă a fostului atacant de la FCSB a avut loc în minutul 10, când a fentat un adversar în careu și a finalizat cu un șut plasat la colțul lung. Șutul n-a avut însă destulă forță, iar portarul Perin a reținut fără emoții.
Faza superbă creată de Man l-a ridicat în picioare pe patronul american al Parmei, Tanner Krause, aflat în tribune. Conducătorul clubului a fost surprins în timp ce aplauda acțiunea românului, chiar dacă nu s-a încheiat cu gol.
Parma a deschis scorul în minutul 16, după o reluare spectaculoasă, din foarfecă, a lui Graziano Pelle. Trupa lui D'Aversa a pierdut controlul partidei în repriza a doua, iar Genoa a reușit să întoarcă scorul, prin dubla lui Scamacca, din minutele 50 și 69.

Dennis Man, lăudat în presa din Italia după Parma - Genoa 1-2

În minutul 80, Man a mai ratat o șansă bună. Românul a reluat cu capul o centrare expediată de Busi, dar mingea s-a dus pe centrul porții, pe direcția lui Perin, care a intervenit fără probleme.
În minutul 64 a fost introdus și Valentin Mihăilă, însă nici fostul atacant al Craiovei n-a reușit să facă diferența. S-a încheiat 2-1 pentru Genoa, rezultat care îi îngreunează și mai mult misiunea Parmei în contextul salvării de la retrogradare.
La finalul meciului, Man a primit nota 6. În ciuda înfrângerii suferite de Parma, jurnaliștii italieni l-au lăudat pe internaționalul român pentru prestați sa:
"A început foarte bine meciul, a trecut în mod repetat de adversarul direct. Apoi s-a adaptat progresului jocului. A avut și șansa egalării, când a reluat cu capul", au notat jurnaliștii italieni.
Acum, Dennis Man și Valentină Mihăilă vor merge la națională, pentru partidele cu Macedonia de Nord, Germania și Armenia, din preliminariile Campionatului Mondial.