Parma - Genoa 1-2. Înfrângere dureroasă pentru gazde

Parma a deschis scorul printr-o foarfecă superbă a lui Graziano Pelle în minutul 16, însă gazdele s-au văzut egalate de golul lui Scamacca din minutul 50.
Mai mult, Scamacca a reușit dubla 20 de minute mai târziu și a asigurat victoria oaspeților. Dennis Man a ratat două ocazii uriașe pentru Parma în timp ce Valentin Mihăilă a intrat pe teren pentru ultimele 25 de minute, fără să aibă însă vreo reușită.
Serie A
Allegri, criză de nervi după meciul cu Milan: "La dracu! Și ei vor să joace pentru Juventus..."
ACUM 5 ORE

Parma - Genoa. Echipele de start

Gazdele vor căuta a doua victorie consecutivă după succesul impresionant cu Roma de etapa trecută în timp ce Genoa va spera să oprească o serie de șase meciuri fără victorie, care a adus-o la doar șase puncte distanță de zona retrogadării.
Parma a învins-o pe Roma cu 2-0 etapa trecută grație golurilor marcate de Valentin Mihăilă și Hernani. Astfel, echipa de pe Enio Tardini a oprit o serie de 17 meciuri consecutive fără victorie, care i-a dus în zona retrogadării.
Totuși, acum Parma este la doar patru puncte de salvare, iar o victorie cu Genoa i-ar aduce la doar un punct de ocupanta locului 17, Torino. Semnele sunt bune - Parma a pierdut un singur meci din ultimele cinci.

Parma - Genoa. Echipele probabile

Parma: Sepe; Conti, Osorio, Bani, Pezzella; Hernani, Brugman, Kurtic, Man; Pelle, Mihăilă
Genoa: Perin; Masiello, Radovanovic, Criscito; Zappacosta, Strootman, Badelj, Zajc, Czyborra; Pandev, Destro

PARMA - ROMA 2-0. MAN ȘI MIHĂILĂ, CONEXIUNEA ROMÂNEASCĂ

Gazdele au deschis scorul după o combinație 100% românească! Dennis Man a avut o cursă excelentă pe partea dreaptă și i-a pasat precis lui Mihăilă în interiorul careului, cel care a înscris fără probleme pentru al doilea meci la rând. Început perfect de meci pentru Parma, care se află la conducere chiar dacă Roma a dominat partida până acum.
Roma a avut posesia în continuare dar echipa lui Fonseca nu a reușit să își creeze ocazii importante. Nu același lucru poate fi spus și de Parma. Dennis Man a ratat o coazie uriașă, singur cu portarul în repriza a doua.
În cele din urmă însă, Pelle a fost faultat în careu iar în minutul 55 Hernani a transformat penalty-ul fără probleme pentru a dubla avantajul gazdelor.
Man a fost integralist însă Mihăilă, care și-a văzut ulterior șutul blocat excelent de portarul advers, a fost schimbat în minutul 82.