Cristiano Ronaldo a marcat primul său gol la vârsta de 36 de ani, după numai 13 minute scurse din meciul cu Roma. Atacantul lui Juventus a șutat minunat de la marginea careului, cu stângul - piciorul său mai slab. Mingea a ajuns exact în plasa laterală, fără speranțe pentru goalkeeper-ul trupei lui Fonseca.
Cristiano putea să facă "dubla" în minutul 23, dar șutul său a nimerit bara transversală, apoi mingea a căzut pe linia porții. Arbitrii au considerat că mingea nu a depășit linia, lucru cu care lusitanul nu a fost de acord, cel puțin la început.
Serie A
Mourinho e "all-in" pentru transferul lui Ianis Hagi! Anunțul făcut azi de italieni
IERI LA 11:12

Cristiano Ronaldo, fază memorabilă în derby-ul Juventus - Roma!

Spre amuzamentul arbitrului central Orsato, CR7 a vrut să-l apuce de mână și să verifice el însuși ceasul acestuia, unde era anunțat de tehnologia "goal line" dacă mingea a intrat sau nu în poartă.
În cele din urmă, Ronaldo a acceptat situația, iar jocul a continuat cu scorul de 1-0. Evident, faza a devenit repede virală în mediul online.
Grație reușitei din această seară, Ronaldo a ajuns la 300 de goluri marcate de când a împlinit vârsta de 30 de ani. Portughezul și-a trecut în cont cel de-al 88-lea gol în tricoul lui Juventus. Dintre acestea, 23 le-a marcat numai în actualul sezon.
În minutul 69 al meciului de la Torino, Ibanez și-a trimis mingea în proprie poartă, iar trupa lui Andrea Pirlo și-a dublat avantajul pe tabelă.
În urma victoriei din această seară, scor 2-0, Juventus a trecut pe locul 3 în Serie A, peste Roma, și s-a apropiat la 5 puncte de liderul Inter. De notat că Juve are și un meci mai puțin disputat.