Juventus - Udinese 3-1

Cu Cristiano Ronaldo în prim-plan, campioana en-titre din Serie A a trecut fără emoții de Udinese, formație aflată la două puncte de zona retrogradării. Superstarul portughez a reușit "dubla" în minutele 9, respectiv 37, și a ajuns la 11 goluri în acest sezon. Bonucci a înscris pentru 3-0 cu o lovitură de cap și a stabilit scorul pauzei. Pussetto a marcat golul de onoare pentr Udinese, în prelungirile partidei de la Torino.
În urma victoriei din această etapă, Juve a acumulat 39 de puncte, la fel ca și Inter, care beneficiază însă de un golaveraj mai bun (+25). Cu toate acestea, înfrângerea din meciul tur cu Juve (1-2), care va conta la finalul sezonului, nu o avantajează pe Inter.
Ronaldo, antrenor la United în mai puțin de doi ani! Anunțul unui fost tehnician din Premier League
IERI LA 16:53

Ronaldo, un nou record impresionant

Cristiano Ronaldo a devenit singurul jucător din primele cinci campionate ale Europei care înscrie cel puțin 10 goluri în fiecare dintre ultimele 15 sezoane. La acest capitol, Ronaldo l-a depășit pe rivalul Lionel Messi, care este cu doi ani mai tânăr.
Căpitanul Barcelonei are 14 sezoane consecutive cu cel puțin 10 goluri marcate. Diferența este făcută de prima stagiune, cea din sezonul 2005/2006, când jucătorul de la FC Barcelona a marcat doar opt goluri. În aceeași perioadă, Cristiano Ronaldo evolua pentru Manchester United și înscria de 12 ori.

Fiorentina - Inter 1-1

Inter a întrerupt, pe terenul Fiorentinei, seria victoriilor din deplasare. În 7 partide jucate afară, formația lui Conte înregistrase tot atâtea succese. Proaspăt eliminată din UEFA Champions League, trupa de pe Giuseppe Meazza a fost egalată la ultima fază a meciului desfășurat pe legendarul stadion Artemio Franchi. Vlahovic a finalizat excelent, cu un șut superb la colțul lung, contraatacul Fiorentinei, spre disperarea lui Conte și a jucătorilor săi. Inter reușise să deschidă scorul încă din minutul 8, când Borja Valero, fostul mijlocaș al Fiorentinei, a trimis inteligent la colțul scurt, după un dribling în careu.
Inter a ratat șansa să mențină avantajul de 2 puncte deasupra lui Juventus, iar cu o singură etapă rămasă din acest an, lupta pentru titlul din Serie A este extrem de echilibrată. Podiumul din Italia este completat de Lazio, care joacă astăzi (ora 21:45) pe terenul lui Cagliari. În cazul unei victorii, echipa lui Inzaghi se va apropia la trei puncte de Juventus și Inter.

• 6. Atalanta 28p
Mama lui Ronaldo, încrezătoare că fiul starului va ajunge la fel de mare! Unde vrea să-l vadă jucând
IERI LA 13:30
Ronaldo, cel mai bine plătit fotbalist din lume! Doar 3 sportivi câștigă mai mult din publicicitate