articol de Alex Iuga
Actualul lider din Serie A sărbătorește astăzi 113 ani de la înfințare. Unul dintre cele mai titrate cluburi din istoria fotbalului și-a sărbătorit ziua de naștere cum nu se poate mai bine, printr-o victorie pe Giuseppe Meazza, 1-0 cu Atalanta, prin golul lui Milan Skriniar, iar titlul pare mai aproape ca niciodată după 11 ani de așteptare.
Inter are o istorie bogată în trofee. A câștigat de 18 ori Serie A, de 7 ori Cupa Italiei, de 5 ori Supercupa Italiei,un Campionat Mondial al Cluburilor în 2010, de 2 ori Cupa Campionilor Europeni, o dată UEFA Champions League, 3 Cupe UEFA și o Cupă Intercontinentală. Deși vitrina cu trofee arată foarte bine, Inter nu a mai câștigat un trofeu de 11 ani, de la câștigarea Campionatului Mondial al Cluburilor. Anul trecut, echipa lui Conte a fost foarte aproape de a câștiga Europa League, însă a pierdut finala în fața celor de la Sevilla, specialista competiției.
Serie A
3 echipe din Serie A cer excluderea din campionat a celor 3 granzi implicați în Super Liga Europei
IERI LA 06:39

Români care au evoluat pentru Inter Milano

În cei 113 ani de istorie, la Inter au evoluat și câțiva jucători români: Răzvan Popa (a fost în academie), Nicolae Simotac, Adrian Mutu, Ianis Zicu, Cristian Chivu, Cristian Daminuță, Denis Alibec, George Pușcaș și actualul portar de rezervă a lui Handanovic, Ionuț Radu. Dintre aceștia, cel mai mult s-a remarcat Cristi Chivu, care a reușit să câștige printre altele 3 titluri în Serie A și un trofeu UEFA Champions League. Datorită anilor excelenți în tricoul Nerazzurrilor, Chivu a fost premiat, primind poziția de antrenor la echipa U18 a Interului.
Ceilalți jucători români trecuți pe la Inter nu au reușit să se impună, majoritatea plecând după primele 6 luni, sau precum în cazul lui Răzvan Popa, a plecat de la Inter direct din academie.

Cel mai bun 11 din istoria Nerazzurrilor

Inter a avut mereu jucători de clasă mondială, spectaculoși din punct de vedere ofensiv, sau foarte disciplinați din punct de vedere defensiv. Pe lângă o academie foarte bună, care a produs jucători precum Giuseppe Meazza, Giuseppe Bergomi sau mai actual, Leonardo Bonucci, Inter a avut de asemena de partea ei și jucătorii veniți de la alte echipe. Inter a fost mereu o forța a Italiei, însă dacă ar fi să alegem,așa ar arăta cel mai bun 11 al grupării milaneze:
Julio Cesar - Javier Zanetti, Giuseppe Bergomi, Ivan Cordoba, Giacinto Facchetti-Esteban Cambiasso, Luis Suarez, Mario Corso-Sandro Mazzola, Ronaldo Nazario, Giuseppe Meazza
Antrenor: Helenio Herrera
Serie A
Inter, egal pe terenul lui Napoli! Trupa lui Conte rămâne cu 9 puncte avans pe primul loc în Italia