Eliminată din UEFA Champions League, Inter se concentrează acum 100% pe titlul din Serie A, pe care "nerrazzurii" nu l-au mai cucerit din 2010. Formația pregătită de Antonio Conte a câștigat aseară un meci extrem de important în compania lui Napoli, o altă echipă cu pretenții la primele locuri din Italia.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Romelu Lukaku din penalty, în minutul 73. Portarul Ospina l-a faultat în careu pe Darmian, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Lorenzo Insige n-a fost de acord cu decizia și a protestat vehement, motiv pentru care a primit cartonașul roșu.
Faza respectivă a venit cumva contrar jocului. Napoli a fost echipa cu ocaziile mai mari în derby-ul de pe Giuseppe Meazza, dar Handanovic a făcut minuni în poarta lui Inter.
Serie A
Sampdoria - Inter 2-2. Radu Drăgușin "uitat" pe banca de rezerve
12/09/2021 LA 14:24
Lukaku l-a învins pe Ospina din penalty și a adus 3 puncte extrem de prețioase pentru trupa lui Conte.

Inter a câștigat, Milan s-a încurcat! Luptă strânsă pentru primul loc din Serie A

Inter s-a apropiat la numai un punct de liderul AC Milan, care s-a încurcat pe terenul celor de la Genoa. În continuare fără golgheterul Zlatan Ibrahimovic, formația lui Stefano Pioli s-a chinuit în ultimele două meciuri. După 2-2 cu Parma, pe San Siro, acum "rossonerii" au obținut același rezultat în duelul cu Genoa.
Milan a fost condusă de două ori în duelul de aseară. Destro a deschis scorul în minutul 47, iar Calabria a restabilit egalitatea după numai 5 minute. Același Destro a punctat pentru Genoa după o oră de joc, servit de Ghiglione. Fundașul Kalulu Kyatengwa a fost omul care a smuls un punct pentru AC Milan, în minutul 83, după un assist al lui Romagnoli.
În urma rezultatelor din etapa a 12-a, AC Milan rămâne lider, la un singur punct în fața lui Inter. Podiumul este completat de Juventus, care a remizat aseară cu Atalanta, scor 1-1. Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în a doua repriza și a scăpat printre degete victoria trupei lui Pirlo.
Serie A
Juve a recunoscut că l-a ratat pe Haaland "la milimetru". Cum a căzut afacerea
10/09/2021 LA 10:03
Serie A
Era post-Ronaldo a început dezastruos. Juventus, înfrângere istorică, pe teren propriu, în Serie A
28/08/2021 LA 21:02