Obligată de Inter și Milan, care s-au impus azi, "Bătrâna Doamnă" a obținut o victorie confortabilă. Puși în gardă de înfrângerea din iulie, de la Udine, bianconerii nu au lăsat nimic la voia întâmplării și au obținut o victorie "marcă înregistrată".

Un an nou, același vechi Ronaldo: l-a depășit pe Pele

Serie A
Inter - Juventus | Platini: "Cristiano Ronaldo este numărul 1 la Juventus, cum am fost și eu"
17/01/2021 LA 06:40

Ronaldo, cel mai bun marcator al anului calendaristic 2020, își continuă forma fantastică. Portughezul a deschis scorul în minutul 31 pentru ca după pauză (minutul 49) să îl servească ideal pe Chiesa, pentru 2-0. Piemontezii au mai marcat o dată, în minutul 52, dar VAR a anulat reușita, după ce s-a stabilit că Ramsey a comis henț.

Cu prima reușită de azi, CR7 a ajuns la al 757-lea gol al carierei. Oficial, același număr de goluri a reușit și legenda fotbalului brazilian, Pele, care a fost depășit de lusitan odată cu golul doi, marcat în minutul 70, după o pasă a lui Bentancur.

Dacă Pele a avut nevoie de doar 815 meciuri pentru cele 757 de reușite, Ronaldo a marcat 758 de goluri în 1035 de partide oficiale.

Cei mai buni marcatori din istoria fotbalului:

În final, oaspeții au reușit golul de onoare, în prelungiri, prin fundașul Marvin Zeegelaar. Scorul nu a fost însă 3-1, pentru că la ultima fază a meciului Dybala și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Grație succesului de azi, Juve a trecut pe 5 în clasament, pentru formația lui Chiricheș, Sassuolo, care a pierdut la Atalanta, scor 5-1. "Bătrâna Doamnă" e la 10 puncte de liderul Milan, dar are și un meci mai puțin disputat.