O singură dată a mai pierdut Milan cu același scor: se întâmpla în fața Romei, acum 21 de ani.
A fost pentru prima oară în acest sezon când Atalanta s-a putut pregăti pentru un meci fără presiunea Champions League, după ce echipa din Bergamo s-a calificat în optimile competiției. Papu Gomez și Josip Ilicic au revenit după accidentări, dar Duvan Zapata a fost în continuare absent. La Milan, Theo Hernandez și Paqueta au fost absenți iar Pioli l-a preferat pe Rafael Leao în atac, în locul lui Piatek.
Ele sunt favoritele la cucerirea titlurilor în cele mai tari 5 campionate din Europa! Analiza CIES
21/09/2021 LA 08:33
Chiar dacă partida a fost dominată de Atalanta, scorul la pauză a fost doar 1-0 pentru gazde, după reușita lui Gomez din minutul 10. În a doua parte, echipa antrenată de Gasperini și-a continuat dominarea și a mai reușit încă patru goluri prin Pasalic, dubla lui Ilicic și Luis Muriel.
Parcursul lui Stefano Pioli pe banca lui Milan nu arată deloc bine: echipa de pe San Siro a reușit doar trei victorii în primele 10 partide cu italianul pe bancă.
Astfel, Milan se află pe locul 10 în Serie A, cu un golaveraj negativ după 17 partide. Milanezii au înscris doar 16 goluri și au primit 24.
Serie A
Allegri, criză de nervi după meciul cu Milan: "La dracu! Și ei vor să joace pentru Juventus..."
21/09/2021 LA 05:34
Serie A
Juventus și Milan au remizat în derby-ul etapei din Seria A! Torinezii, fără victorie după 4 etape
19/09/2021 LA 20:51