Getty Images

Parma - Genoa 5-1 | Andrei Radu a încasat trei goluri în opt minute!

21/10/2019 la 10:45

Genoa a suferit pe terenul celor de la Parma cea mai drastică înfrângere din acest sezon (5-1) și a rămas pe penultimul loc în Serie A. Andrei Radu s-a aflat în poarta lui Genoa, dar n-a putut evita vreun gol. Șuturile gazdelor au fost imparabile, iar portarul român are acum 11 goluri primite după opt etape.

Parma a avut un final de primă repriză senzațional și a înscris trei goluri în numai opt minute. Kucka a deblocat tabela, apoi Cornelius a marcat de două ori până la pauză. Intrat în minutul 12, atacantul danez a mai marcat o dată în debutul părții secunde și a bifat primul său hattrick din carieră. Oaspeții au redus din diferență prin Pinamonti, dar tot Parma a avut ultimul cuvânt. Kulusevski și-a trecut numele pe tabelă cu zece minute înainte de final și a stabilit scorul final, după ce a interceptat o minge greșită de apărarea celor de la Genoa și l-a driblat pe Radu.

Cornelius

Genoa are o singură victorie în campionat, înregistrată în a doua etapă contra Fiorentinei (2-1). Parma a încasat 20 de goluri în acest debut de sezon și are cea mai slabă apărare din Serie A. Cu excepția egalului cu Bologna de pe teren propriu (0-0), portarul de 22 de ani a primit gol în fiecare partidă.